MEN nie monitoruje likwidacji szkół

Ministerstwo Edukacji nie wie, czy samorządy wykonują orzeczenia sądów i wojewodów uchylające uchwały w sprawie likwidacji szkół.

Publikacja: 21.11.2013 08:52

MEN nie monitoruje likwidacji szkół

Foto: www.sxc.hu

Na wczorajszym wspólnym posiedzeniu sejmowych Komisji Edukacji i Młodzieży oraz Samorządu Terytorialnego posłowie zapoznali się z informacją MEN o aktualnej sytuacji szkół, wobec których uchylone zostały uchwały o ich likwidacji.

Ministerialni urzędnicy ograniczyli się do przedstawienia jedynego tylko przypadku – głośnej likwidacji Zespołu Szkół w Darłowie, zapewne ze względu na zainteresowanie mediów. A co z pozostałymi szkołami, które miały zostać zlikwidowane, ale proces ten zatrzymał nadzór wojewody? Takich przypadków było 24.

– Ta niekompetentna informacja pokazuje, że ministerstwo nie ma żadnego nadzoru nad likwidowaniem szkół – mówiła Marzena Machałek, poseł PiS.

Raport nie jest jednak dokumentem zupełnie bezwartościowym. Możemy się z niego dowiedzieć, że liczba likwidowanych szkół systematycznie spada (od 653 w roku szkolnym 2006/2007 do 349 w roku szkolnym 2012/2013). Ministerstwo wskazało także na przyczyny zmiany sieci szkół. Główną jest niż demograficzny.

Powoduje on, że w klasach i szkołach jest coraz mniej uczniów. W roku szkolnym 2012/2013 średnia liczebność oddziału w podstawówce wynosiła 18,5 ucznia, podczas gdy w roku szkolnym 2005/2006 wynosiła ona 20 uczniów.

Resort wskazuje także na to, że nie wszystkie szkoły przeznaczone do likwidacji kończą swoją działalność. Część z nich funkcjonuje nadal jako placówki prowadzone m.in. przez stowarzyszenia.

Matura i egzamin ósmoklasisty
Egzamin 8-klasisty: język polski. Odpowiedzi eksperta WSiP
Prawo rodzinne
Rozwód tam, gdzie ślub. Szybciej, bliżej domu i niedrogo
Nieruchomości
Czy dziecko może dostać grunt obciążony służebnością? Wyrok SN
Prawo w Polsce
Jak zmienić miejsce głosowania w wyborach prezydenckich 2025?
Prawo drogowe
Ważny wyrok dla kierowców i rowerzystów. Chodzi o pierwszeństwo