„W związku z brakiem możliwości uchwalenia budżetu powiatu na 2014 r. zgodnie z wymogami ustawy z 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych, rada powiatu górowskiego nie podjęła uchwały budżetowej na 2014 r., wykreślając ten punkt z obrad sesji, informując równocześnie Regionalną Izbę Obrachunkową we Wrocławiu o niemożności uchwalenia budżetu z zachowaniem wskaźnika dotyczącego obsługi zadłużenia wynikającego z art. 243 ustawy o finansach publicznych" – poinformowały władze powiatu.
W konsekwencji powiat górowski będzie musiał opracować i uchwalić program postępowania naprawczego. Jest to koło ratunkowe dla wszystkich samorządów znajdujących się w podobnej sytuacji.
Regionalna izba obrachunkowa ustala budżet nadmiernie zadłużonej jednostki w zakresie jej zadań własnych oraz zleconych
45 dni na uchwałę
Jak wynika z przepisów uchwalonej 8 listopada 2013 r. nowelizacji ustawy o finansach publicznych (DzU z 27 grudnia, poz. 1646) niespełniająca indywidualnego wskaźnika zadłużenia gmina czy powiat opracowuje i uchwala – na wezwanie regionalnej izby obrachunkowej – program postępowania naprawczego. Co istotne, ma na to mało czasu, bo tylko 45 dni. W tym terminie gotowy program postępowania naprawczego powinien zostać przedstawiony regionalnej izbie obrachunkowej do zaopiniowania.
Nowelizacja rozstrzyga również, co się dzieje w sytuacji, w której samorząd takiego programu opracować nie zdoła. Wówczas traci kompetencję do uchwalenia budżetu, który jest ustalany przez regionalną izbę obrachunkową. Jak wynika z przepisów, tak ustalony budżet nie musi zachowywać wskaźników, o których mowa w art. 242–244 ustawy o finansach publicznych, w tym indywidualnego wskaźnika zadłużenia.