Osoby, którym bezprawnie odebrano w zeszłym roku prawo do świadczenia pielęgnacyjnego, dostaną zasiłek, jeśli złożą wniosek. Tak przewiduje projekt ustawy o ustaleniu i wypłacie zasiłków dla opiekunów. Na jego złożenie będą cztery miesiące od wejścia w życie ustawy. Pod wpływem Rządowego Centrum Legislacji resort pracy wykreślił zapis, że wnioski złożone po terminie pozostaną bez rozpoznania.

– Ten termin będzie można przywrócić, jeśli opiekun wskaże uzasadnione przyczyny opóźnienia – mówi Piotr Boroń, adwokat.

O pomoc będą mogli wystąpić opiekunowie osób niepełnosprawnych, którzy w lipcu zeszłego roku utracili prawo do świadczenia pielęgnacyjnego, a nie uzyskali specjalnego zasiłku opiekuńczego. Ma wynosić 520 zł miesięcznie.

Będzie przysługiwał od ?1 lipca 2013 r. do dnia poprzedzającego wejście w życie projektowanej ustawy oraz na przyszłość – od dnia jej wejścia w życie. Nowa wersja projektu wciąż nie przewiduje odsetek od bezprawnie wstrzymanych świadczeń, choć zgodnie z opinią RCL może to być niekonstytucyjne. Zamiast tego zastrzeżono, że prawo do zasiłku ustala się na czas nieokreślony, chyba że orzeczenie o niepełnosprawności zostało wydane na czas określony. Po uzyskaniu nowego pomoc znów będzie możliwa.

etap legislacyjny: uzgodnienia międzyresortowe