Jeszcze przed wyborem na radnego Krzysztof W. prowadził market razem z dwoma wspólnikami spółki cywilnej. Przed sklepem był bezpłatny parking dla klientów. Umowa dzierżawy tego terenu od gminy, zawarta w 2006 r., zakończyła się w 2009 r. i nie została przedłużona. Mimo to wspólnicy nadal regulowali opłaty dzierżawne. Do zawarcia nowej umowy na następne trzy lata doszło w styczniu 2013 r.
Wojewoda w akcji
Wkrótce potem wojewoda warmińsko-mazurski wystąpił do rady gminy o wygaszenie mandatu Krzysztofa W. Ponieważ rada nie podjęła takiej uchwały, wojewoda wygasił mandat radnego rozstrzygnięciem nadzorczym. Artykuł 24f ust. 1 ustawy o samorządzie gminnym (dalej: usg) zakazuje prowadzenia działalności gospodarczej z wykorzystaniem mienia gminy. Zgodnie z art. 190 ust. 1 ordynacji wyborczej do rad gmin (...) naruszenie tego ustawowego zakazu powoduje wygaśnięcie mandatu radnego.
W skardze do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Olsztynie Krzysztof W. podał, że parking przed sklepem jest publiczny, bezpłatny. Został zagospodarowany i wydzierżawiony przez spółkę, zanim on został radnym. Gdy rozpoczynał kadencję, nie było żadnej umowy pomiędzy gminą a spółką. Umowę z 2013 r. spółka podpisała na polecenie wójta.
Na rozprawie przed WSA Krzysztof W. zawiadomił o wystąpieniu ze spółki. Sąd jednak nie uwzględnił tej okoliczności i oddalił jego skargę. Powołał się na generalny zakaz korzystania przez radnego z mienia komunalnego w działalności gospodarczej, bez względu na jej przedmiot, rodzaj majątku komunalnego i tytuł prawny. Wystąpienie ze spółki nie ma znaczenia, bo radny ma przestrzegać zakazu z art. 24f ust.1 usg przez całą kadencję. Jeżeli go złamie, jest to podstawa do wygaśnięcia mandatu.
Naczelny Sąd Administracyjny nie uwzględnił zarzutów skargi kasacyjnej. Sędzia Elżbieta Kremer powiedziała, że umowa dzierżawy dotyczy bezspornie własności gminy. Fakt nieuzyskiwania korzyści materialnych z tego mienia nie jest istotny dla przesłanki z art. 24f ust. 1 usg. Nie ma również znaczenia późniejsze wystąpienie ze spółki.