Upadłość komunalna a zadłużania samorządów

Upadłość komunalna może być sposobem ograniczania zadłużania samorządów.

Publikacja: 29.04.2014 09:10

Upadłość komunalna a zadłużania samorządów

Foto: www.sxc.hu

Zgodnie z obowiązującymi przepisami upadłość mogą ogłosić przedsiębiorcy, a od 2009 r. także osoby fizyczne  nieprowadzące działalności gospodarczej. Zdolności upadłościowej nie mają natomiast jednostki publiczne, do których zalicza się gminy, powiaty i województwa samorządowe.

Nie tylko USA

– Prawo ogłoszenia upadłości przez gminy przewiduje prawodawstwo w Stanach Zjednoczonych Ameryki – mówi Bernadeta Skóbel, radca prawny Związku Powiatów Polskich. – Jest to sposób ochrony samorządu przed wierzycielami czy  roszczeniami związków zawodowych. Ponieważ jednak sama procedura jest złożona, a przez to uciążliwa, gminy traktują ją jako ostateczność – dodaje radca prawny.

– Upadłość mogą ogłosić także samorządy w Republice Południowej Afryki, a w państwach europejskich  węgierskie gminy – informuje dr Arkadiusz Babczuk  z Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. – W tym państwie z tego sposobu oddłużania skorzystało do tej pory 19 gmin, a kolejne sto zawarło wymuszone przepisami prawa układy z wierzycielami – dodaje.

– Nie za bardzo wierzę w możliwość wprowadzenia upadłości komunalnej do polskiego porządku prawnego – mówi prof. Hubert Izdebski z Uniwersytetu Warszawskiego. – Po pierwsze, gmina jest podmiotem publicznoprawnym, a upadłość to instytucja prawa prywatnego. Po drugie, nadmierne zadłużenie nie zawsze jest wynikiem lekkomyślnej polityki władz lokalnych. Często jest efektem działania państwa, które obciąża samorząd zadaniami, nie zapewniając odpowiedniego poziomu finansowania. Wydaje się zatem naturalne, że w takich sytuacjach państwo (budżet państwa) ponosi odpowiedzialność za zadłużenie gminy, powiatu czy województwa – mówi prof. Hubert Izdebski.

Bez likwidacji

– Upadłość wspólnoty samorządowej powinna się wiązać z poważnymi dolegliwościami nie tylko dla samej jednostki, dla jej władz, ale także dla wierzycieli – tłumaczy dr Arkadiusz Babczuk. – Jednocześnie procedury mają zapewniać ciągłość świadczenia przez jednostki samorządu terytorialnego usług publicznych w zakresie uznanym przez władze centralne za niezbędny. O likwidacji gminy nie może być mowy – zaznacza.

masz pytanie, wyślij e-mail do autora, m.cyrankiewicz@rp.pl

Jak to robią w Ameryce

W USA wniosek o ogłoszenie upadłości jednostki samorządu terytorialnego (hrabstwa, miasta, gminy, dystryktu szkolnego, dystryktu specjalnego) może złożyć jedynie ona sama. Składa go do właściwego miejscowo sądu apelacyjnego. Warunkiem złożenia wniosku jest faktyczna niewypłacalność j.s.t. Ponadto samorząd musi przed złożeniem wniosku starać się zawrzeć dobrowolne porozumienie z wierzycielami. Samo złożenie wniosku wstrzymuje podejmowanie przeciwko gminie czynności egzekucyjnych, a także realizację hipotek czy zastawów zabezpieczających zobowiązania samorządu. Szeroki jest krąg podmiotów, które mogą postępowanie upadłościowe zablokować. Sprzeciw mogą wnieść m.in. wierzyciele, mieszkańcy, posiadacze nieruchomości, banki lokalne, skarb USA czy władze stanowe. Sąd odrzuca wniosek złożony w złej wierze oraz niespełniający przewidzianych prawem wymogów.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami upadłość mogą ogłosić przedsiębiorcy, a od 2009 r. także osoby fizyczne  nieprowadzące działalności gospodarczej. Zdolności upadłościowej nie mają natomiast jednostki publiczne, do których zalicza się gminy, powiaty i województwa samorządowe.

Nie tylko USA

Pozostało jeszcze 90% artykułu
Internet i prawo autorskie
Bruksela pozwała Polskę do TSUE. Jest szybka reakcja rządu Donalda Tuska
Prawnicy
Prokurator z Radomia ma poważne kłopoty. W tle sprawa katastrofy smoleńskiej
Sądy i trybunały
Nagły zwrot w sprawie tzw. neosędziów. Resort Bodnara zmienia swój projekt
Prawo drogowe
Ten wyrok ucieszy osoby, które oblały egzamin na prawo jazdy
Dobra osobiste
Karol Nawrocki pozwany za książkę, którą napisał jako Tadeusz Batyr