Jest to termin nieprzekraczalny, bez możliwości przedłużenia – stwierdził Naczelny Sąd Administracyjny.
Uzgodnienie takie jest wymagane dla projektów decyzji o warunkach zabudowy na terenie obszarów objętych ochroną na podstawie przepisów o ochronie przyrody.
Projekt budowy piętrzącego jazu na Warcie wraz z infrastrukturą techniczną, stacją transformatorową i pomiarową oraz przyłączem do krajowej sieci Zenon S. przesłał do uzgodnienia w zakresie ochrony przyrody regionalnemu dyrektorowi ochrony środowiska (RDOŚ) w Łodzi. Inwestycja miała być zlokalizowana w Krzeczowie, w Załęczańskim Parku Krajobrazowym, w którym znajdują się obszary Natura 2000, na terenie Załęczańskiego Łuku Warty, objętego ptasią dyrektywą siedliskową.
RDOŚ odmówił uzgodnienia, a generalny dyrektor ochrony środowiska (GDOŚ) utrzymał to postanowienie w mocy.
W skardze do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie Zenon S. zwrócił uwagę, że projekt decyzji został doręczony RDOŚ 31 grudnia 2011 r., a postanowienie o odmowie uzgodnienia wydano 10 lutego 2012 r. Minęło zatem 40 dni zamiast dopuszczalnych 21. Zgodnie z art. 53 ust. 5c ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym niewyrażenie przez RDOŚ stanowiska w sprawie lokalizacji inwestycji celu publicznego w terminie 21 dni uznaje się za uzgodnienie projektu decyzji.