Reklama

Kto musi płacić tzw. opłaty klimatyczne w uzdrowisku

Nie wszyscy przebywający w uzdrowisku ?są zobowiązani do uiszczania tzw. opłat klimatycznych.

Publikacja: 07.07.2014 09:31

Kto musi płacić tzw. opłaty klimatyczne w uzdrowisku

Foto: www.sxc.hu

Niektóre lecznice w uzdrowiskach pobierają od swoich pacjentów opłaty uzdrowiskowe, choć ustawa o podatkach i opłatach lokalnych zwalnia z niej osoby przebywające w szpitalach.

Pacjenci nie płacą

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie przesądził, że pacjenci określonych oddziałów w szpitalach nie płacą jej, niezależnie od rodzaju szpitala. W wyroku z 4 czerwca 2014 r. stwierdził, że przepisy nie dają podstaw do różnicowania szpitali w pojęciu ogólnym od tych o charakterze specjalistycznym, w tym uzdrowiskowych (sygn. I SA/Sz 3/14).  A to z kolei oznacza, że opłaty uzdrowiskowej nie pobiera się ani od osób przebywających w uzdrowisku w szpitalu ogólnym, ani od tych, które leczą się w szpitalach uzdrowiskowych.

4,30 zł wynosi maksymalna opłata, która może być pobierana za dobę pobytu w uzdrowisku

Generalnie pobór opłat nie następuje od każdego i jest uzależniony od celu pobytu w miejscowości. O tym, od kogo pobiera się opłatę miejscową lub uzdrowiskową, przesądza ustawa o podatkach i opłatach lokalnych. Tę pierwszą płacą osoby fizyczne przebywające czasowo w miejscowościach o  szczególnych walorach klimatycznych czy krajobrazowych, a także w tych, którym nadano status obszaru ochrony uzdrowiskowej. W samych uzdrowiskach pobierana jest natomiast opłata uzdrowiskowa.

8,5 mln zł wpłynęło w ubiegłym roku do budżetu Kołobrzegu z tytułu opłaty uzdrowiskowej

Reklama
Reklama

Biznesmen też

O ile więc osoba przebywająca w takich miejscowościach w celach turystycznych, szkoleniowych lub zdrowotnych opłatę uiści, o tyle nie wniesie już jej osoba fizyczna przebywająca tam np. w celach biznesowych.

W tej ostatniej sytuacji zachodzi jednak pytanie, w jaki sposób udowodnić przed pobierającym opłatę inkasentem służbowy charakter pobytu w uzdrowisku.

– Z reguły wystarczające jest ustne oświadczenie złożone inkasentowi dotyczące charakteru naszego pobytu – wyjaśnia Mariola Styperek, naczelnik Wydziału Finansowego Urzędu Miasta Inowrocławia.

– Przedsiębiorca może też taką opłatę uiścić, a po zakończeniu podróży wystąpić do właściwej gminy o jej zwrot, przedstawiając stosowne dowody na służbowy charakter pobytu w uzdrowisku – zwraca uwagę Anna Główka, radca prawny z kancelarii Rödl & Partner.

Wyłączenia ustawowe

Opłat nie pobiera się również od dyplomatów, osób niewidomych i ich opiekunów, a także zorganizowanych grup dzieci i młodzieży szkolnej.

Nie zapłacą jej też podatnicy podatku od nieruchomości z tytułu posiadania domów letniskowych w miejscowościach, w których opłaty są pobierane. Jak wyjaśnia Paweł Borszowski z Uniwersytetu Wrocławskiego, aby skorzystać z tego zwolnienia, nie trzeba być właścicielem domku letniskowego.

Niektóre lecznice w uzdrowiskach pobierają od swoich pacjentów opłaty uzdrowiskowe, choć ustawa o podatkach i opłatach lokalnych zwalnia z niej osoby przebywające w szpitalach.

Pacjenci nie płacą

Pozostało jeszcze 93% artykułu
Reklama
Cudzoziemcy
Nielegalni migraci z Afganistanu dostaną od państwa zadośćuczynienie
Prawo karne
Trzej lekarze usłyszeli wyrok w głośnej sprawie śmierci Izabeli z Pszczyny
Sądy i trybunały
Manowska: zawiadomiłam prokuraturę, nie można dopisywać niczego do uchwały
Biznes
Dostępność cyfrowa - nowe przepisy o e-handlu zmienią internetowy biznes
Materiał Promocyjny
Sprzedaż motocykli mocno się rozpędza
Ubezpieczenia i odszkodowania
mObywatel z długo oczekiwaną funkcją dla kierowców
Reklama
Reklama