Niektóre lecznice w uzdrowiskach pobierają od swoich pacjentów opłaty uzdrowiskowe, choć ustawa o podatkach i opłatach lokalnych zwalnia z niej osoby przebywające w szpitalach.
Pacjenci nie płacą
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie przesądził, że pacjenci określonych oddziałów w szpitalach nie płacą jej, niezależnie od rodzaju szpitala. W wyroku z 4 czerwca 2014 r. stwierdził, że przepisy nie dają podstaw do różnicowania szpitali w pojęciu ogólnym od tych o charakterze specjalistycznym, w tym uzdrowiskowych (sygn. I SA/Sz 3/14). A to z kolei oznacza, że opłaty uzdrowiskowej nie pobiera się ani od osób przebywających w uzdrowisku w szpitalu ogólnym, ani od tych, które leczą się w szpitalach uzdrowiskowych.
4,30 zł wynosi maksymalna opłata, która może być pobierana za dobę pobytu w uzdrowisku
Generalnie pobór opłat nie następuje od każdego i jest uzależniony od celu pobytu w miejscowości. O tym, od kogo pobiera się opłatę miejscową lub uzdrowiskową, przesądza ustawa o podatkach i opłatach lokalnych. Tę pierwszą płacą osoby fizyczne przebywające czasowo w miejscowościach o szczególnych walorach klimatycznych czy krajobrazowych, a także w tych, którym nadano status obszaru ochrony uzdrowiskowej. W samych uzdrowiskach pobierana jest natomiast opłata uzdrowiskowa.
8,5 mln zł wpłynęło w ubiegłym roku do budżetu Kołobrzegu z tytułu opłaty uzdrowiskowej