16 listopada wybory we wszystkich gminach i miastach odbędą się według ordynacji większościowej i w okręgach jednomandatowych. Do 21 sierpnia gminne rady mogą podjąć decyzje o zmianie granic okręgów. Zgodnie bowiem z kodeksem wyborczym zmiany można wprowadzać najpóźniej na trzy miesiące przed upływem kadencji.
– Podział gminy na okręgi wyborcze jest stały – mówi Piotr Florek, wojewoda wielkopolski. – Przepisy wprowadzające kodeks wyborczy zobowiązały rady gmin do dokonania podziału swoich obszarów na okręgi do 1 listopada 2012 r. – informuje.
Nie oznacza to jednak, że raz ustalony podział nie może zostać zmieniony.
Przesłanki zmiany granic okręgów określa art. 421 kodeksu wyborczego. Stanowi on, że rada gminy może korygować granice okręgów najpóźniej na trzy miesiące przed końcem kadencji, jeżeli konieczność taka wynika ze zmiany w podziale terytorialnym państwa, ze zmiany granic jednostek pomocniczych gminy, zmiany liczby: mieszkańców danej gminy, radnych w radzie lub radnych wybieranych w okręgach.
– Dokonanie ponownego podziału gminy na okręgi nie jest możliwe, jeżeli nie wystąpi chociaż jedna z tych przesłanek – mówi Marek Tałasiewicz, wojewoda zachodniopomorski. W szczególności zmiany granic okręgów nie uzasadnia np. powstanie w mieście nowych ulic. Te należy bowiem przypisać do istniejących już okręgów.