Wszystkie gminy, które zamierzają uchwalić nowe stawki podatków i opłat lokalnych na 2015 r., powinny zadbać o podjęcie uchwał w takim terminie, aby zostały opublikowane we właściwym dzienniku wojewódzkim co najmniej 14 dni przed końcem 2014 r.
Najlepiej niezwłocznie
Po wyborach samorządowych, które w tym roku odbędą się 16 listopada, nowe rady gmin nie zaczną działać następnego dnia. Potrzebują bowiem czasu na ukonstytuowanie się (zwołanie I sesji, złożenie ślubowań przez radnych, wybór przewodniczącego i przynajmniej komisji rewizyjnej). Może się zatem okazać, że czasu na uchwalenie lokalnych podatków będzie po prostu zbyt mało. Dlatego lepiej podjąć te uchwały jeszcze przed wyborami.
– Uchwały w sprawie podatków i opłat lokalnych powinny zostać uchwalone oraz ogłoszone przed rozpoczęciem roku kalendarzowego, w którym mają zacząć obowiązywać – mówi Wojciech Tarnowski, prezes Regionalnej Izby Obrachunkowej w Warszawie. – Dlatego wszystkim samorządom zalecam podejmowanie ich jak najwcześniej, najlepiej wkrótce po ukazaniu się obwieszczenia ministra finansów w sprawie górnych stawek kwotowych podatku od nieruchomości, podatku od środków transportowych oraz pozostałych danin lokalnych – dodaje prezes.
Samorządy powinny również pamiętać o zachowaniu odpowiednio długiego vacatio legis, zwłaszcza gdy uchwalane zmiany stawek podatków i opłat lokalnych są dla podatników niekorzystne.
– Warto zatem pamiętać, że co do zasady akt normatywny zawierający przepisy o charakterze powszechnie obowiązującym wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia jego ogłoszenia – wyjaśnia Bartłomiej Opaliński, adiunkt w Katedrze Prawa Administracyjnego Uczelni Łazarskiego w Warszawie.