Spalarnie odpadów będą instalacjami ponadregionalnymi

Z unijnych pieniędzy zostaną zbudowane tylko te instalacje do przetwarzania śmieci, ?które znajdą się ?w wojewódzkich planach inwestycyjnych.

Publikacja: 08.10.2014 08:35

Spalarnie odpadów będą instalacjami ponadregionalnymi

Foto: Fotorzepa, Krzysztof Skłodowski

Spalarnie odpadów komunalnych będą uznawane za instalacje ponadregionalne. Tym samym śmieci z jednego regionu będą mogły powędrować do pieca w innym, co dziś nie jest możliwe. To jedna ze zmian senackiego projektu nowelizacji ustawy o odpadach. Dziś na posiedzeniu sejmowych komisji Ochrony Środowiska oraz Samorządu Terytorialnego odbędzie się jego pierwsze czytanie.

Taki pomysł to nic innego jak zapewnienie spalarniom odpowiedniej ilości odpadów do przetworzenia. Dziś niektóre planowane bądź budowane instalacje mogą się okazać zbyt duże w stosunku do potrzeb danego regionu. I gdyby nie taka zmiana, mogłoby się okazać, że śmieci jest za mało. Wówczas zakład pracowałby na pół gwizdka.

Powstaną tylko te inwestycje, na które zgodzi się samorząd województwa

– Jeśli spalarnie odpadów komunalnych będą instalacjami ponadregionalnymi, będziemy mieć możliwość przetwarzania odpadów komunalnych pochodzących z więcej niż jednego regionu – mówi Katarzyna Sosnowska z zespołu ds. instalacji termicznego przekształcania odpadów komunalnych w Dolnośląskiej Izbie Gospodarczej. Dodaje, że obecnie w ustawie o odpadach jest zakaz transportu między regionami. Z tego powodu nie można przetwarzać odpadów w instalacji, która mimo spełniania najlepszych standardów znajduje się poza regionem. Nie wolno bowiem przyjmować odpadów spoza regionu.

Okazuje się, że to, co jest dobre dla jednych, może się okazać gwoździem do trumny dla innych. Takie uprzywilejowanie spalarni może przysporzyć kłopotów innym instalacjom.

Maciej Kiełbus z kancelarii Dr Krystian Ziemski & Partners zwraca uwagę, że dziś w każdym regionie funkcjonują instalacje lub są budowane na potrzeby danego regionu. A uprzywilejowanie spalarni spowoduje, że inne zakłady nie będą miały skąd wziąć odpadów do przetworzenia.

Projekt przewiduje też, że do wojewódzkich planów gospodarki odpadami (WPGO) mają być przygotowane plany inwestycyjne. Znajdą się w nich wskazane do budowy instalacje przetwarzania odpadów. Zostaną też określone ich koszty. W dodatku tylko inwestycje ujęte w planie dostaną dofinansowanie na realizację z Unii Europejskiej czy z funduszy ochrony środowiska i gospodarki wodnej.

– Zamknie to możliwość finansowania wielu prywatnym inwestorom, którzy zechcą budować instalacje nieuwzględnione w planach inwestycyjnych. Jednocześnie muszą być określone kryteria wpisu nowej instalacji do planu, gdyż nie można pozwolić, żeby każdy budował ją sobie według własnego uznania – ocenia Katarzyna Sosnowska.

Z tym że zmiany idą dalej. Prywatni przedsiębiorcy, których inwestycje nie zostaną uwzględnione w planie, nie tylko nie zobaczą unijnych pieniędzy, ale w ogóle nie wybudują zakładu przetwarzania odpadów komunalnych.

– Jeżeli ich inwestycji nie będzie w planie inwestycyjnym, to nie dostaną decyzji środowiskowej – zwraca uwagę Maciej Kiełbus.

Tymczasem bez tego dokumentu nie uzyskają pozwolenia na budowę. Ponadto przedsiębiorca nie ma jak wpłynąć na samorząd, by jego inwestycja została ujęta w planie inwestycyjnym i tym samym w WPGO.

Maciej Kiełbus zaznacza też, że projektowany przepis jest wadliwy. WPGO nie są aktami prawa miejscowego i nie mogą być podstawą wydawania decyzji administracyjnej, która w tym wypadku dotyczy pozwolenia zintegrowanego.

—Łukasz Kuligowski

etap legislacyjny pierwsze czytanie w Sejmie

Spadki i darowizny
Odziedziczyłeś majątek? By dysponować spadkiem, musisz mieć ten dokument
Sądy i trybunały
Student po IV roku prawa wie wszystko, co potrzebne, by być asystentem sędziego
Zawody prawnicze
Ewa Wrzosek ukarana. Sąd Dyscyplinarny przy Prokuratorze Generalnym zdecydował
Sądy i trybunały
Sędzia Koska-Janusz jednak poprowadzi proces ws. Funduszu Sprawiedliwości
Sądy i trybunały
Dariusz Mazur tłumaczy powody nagłej wolty Ministerstwa Sprawiedliwości