Godziny pracy
Rada Gminy Radłów podjęła uchwałę w sprawie czasu pracy placówek handlu detalicznego, zakładów gastronomicznych i zakładów usługowych dla ludności, w związku z ustawą o przepisach wprowadzających Kodeks pracy. Ustalono w niej, że przedsiębiorstwa mogą być otwierane w każdym dniu tygodnia z wyjątkiem niedziel i dni wolnych od pracy, nie wcześniej niż o godzinie szóstej i zamykane nie później niż o godzinie dwudziestej drugiej, a w niedziele i w dni wolne otwierane, nie wcześniej niż o godzinie siódmej i zamykane nie później niż o godzinie osiemnastej.
Natomiast dla placówek gastronomicznych dopuszczalne było funkcjonowanie w każdym dniu tygodnia, nie wcześniej niż od godziny dziesiątej, a ich zamykanie ustalono nie później niż o godzinie dwudziestej drugiej chyba, że posiadałyby zezwolenie na późniejsze zamknięcie, aż do czasu określonego w tym zezwoleniu.
Bez uzasadnienia
Uchwała nie spodobała się prokuratorowi rejonowemu, który wniósł na nią skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie. Żądając stwierdzenia nieważności podniósł, iż określanie maksymalnych godzin granicznych otwierania i zamykania placówek na terenie gminy ogranicza swobodę prowadzenia działalności gospodarczej oraz narusza zasadę równości wobec prawa. Jego zdaniem, uchwała może jedynie uzupełniać ustawę i nie może wykraczać poza jej uregulowania. Powinna być wydawana na podstawie wyraźnego upoważnienia ustawowego i w granicach w tym upoważnieniu określonych. Musi również zawierać uzasadnienie.
Prokurator wyjaśnił, iż przepisy wprowadzające Kodeks pracy upoważniają gminę do ustalania godzin otwarcia placówek handlowych i usługowych oraz zakładów gastronomicznych, przy czym unormowania te mogą dotyczyć jedynie praw i obowiązków pracowników i pracodawców i wyłącznie do nich w jasny sposób powinny nawiązywać. Skarżący dodał, iż ograniczenie zasady wolności gospodarczej dopuszczalne jest tylko w drodze ustawowej i tylko ze względu na ważny interes społeczny. Rada gminy powinna uwzględniać prawa i obowiązki pracodawcy i pracowników, a nie np. potrzebę zapewnienia porządku publicznego, gdyż taki cel nie wynika z przepisów odnoszących się do godzin ich otwarcia i zamknięcia.
W odpowiedzi na skargę rada wniosła o jej oddalenie, podkreślając, że z treści uchwały nie wynika przekroczenie granic upoważnienia ustawowego. Nie zgodziła się także ze stwierdzeniem, że uchwała ogranicza swobodę działalności gospodarczej i narusza zasadę równości wobec prawa gdyż przepisy prawa pracy wprost dają możliwość określenia godzin urzędowania placówek, nawet bez konieczności wyczerpującego uzasadnienia.