Reklama

Gminy stracą kilkakrotnie na odliczeniach VAT

Począwszy od 1 stycznia 2016 roku gmina będzie mogła odliczać VAT przede wszystkim według jednego głównego kryterium – przychodowego.

Aktualizacja: 10.02.2015 07:27 Publikacja: 10.02.2015 04:55

Gminy stracą kilkakrotnie na odliczeniach VAT

Foto: www.sxc.hu

4 lutego 2015 roku odbyło się pierwsze czytanie w Sejmie projektu noweli ustawy o VAT mającej obowiązywać w dwóch terminach, tj. część jej przepisów ma wejść w życie od 1 kwietnia 2015 roku, a część od 1 stycznia 2016 roku.

Nowela ustawy o VAT, którą obecnie zajmuje się Sejm, wynika z konieczności dostosowywania polskich przepisów o VAT do przepisów unijnej dyrektywy VAT 2006/112/UE oraz orzeczeń Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE).

Dwojaki rodzaj działalności

Sprawą bardzo ważną dla kondycji finansowej gmin są kwestie związane z prawidłowym odliczaniem przez nie podatku naliczonego VAT określonego przez kontrahentów w fakturach w cenach zakupu nabywanych towarów i usług. A szczególnie podatku naliczonego od zakupionych towarów i usług następnie wykorzystywanych dla działalności mieszanej, czyli dwojakiego rodzaju działalności: publicznej i gospodarczej. Te nowe zasady odliczeń obowiązywać mają dopiero od 1 stycznia 2016 roku, czyli po kilkumiesięcznym vacatio legis.

Od 1 stycznia 2016 roku przewidziano bowiem całkowicie nowe sposoby określenia proporcji odliczeń VAT dla gminy, która w większości swoich działań i transakcji wykonuje dwojakiego rodzaju działalność. Po pierwsze i najważniejsze: jej standardowa działalność to przede wszystkim działalność publiczna, niemająca charakteru działalności gospodarczej. Po drugie: tylko pobocznie gmina wykonuje działalność mającą charakter działalności gospodarczej, tj. zawiera odpłatne umowy cywilnoprawne objęte stawkami VAT lub zwolnieniami od VAT. A przecież z orzeczeń TSUE wynika, iż każdy podatnik VAT, a więc także gmina, może dokonywać odliczeń wyłącznie przy nabyciach dotyczących działalności gospodarczej.

Na podstawie prewskaźników

Przed 1 stycznia 2016 roku kwestia ta prawie w ogóle nie była regulowana przepisami ustawy o VAT. Polski ustawodawca postanowił to obecnie naprawić. Od 1 stycznia 2016 roku gmina będzie mogła dokonywać odliczeń VAT z faktur wyłącznie na podstawie tzw. prewskaźników. Czyli według szczegółowych i autentycznych wyliczeń, z których będzie m.in. wynikało, ile w jej przypadku w uzyskiwanych rocznie kwotach ogółem jest kwot pochodzących ze źródła: działalność gospodarcza, tj. wszelkiego rodzaju umów i aktów notarialnych, a ile ze źródeł pozostałych, czyli głównie z działalności publicznej (np. opłat za wywóz śmieci, opłat za wydawanie zezwoleń na sprzedaż alkoholu, opłat za zajęcie pasa drogi itp.).

Reklama
Reklama

Według tej właśnie proporcji odliczy podatek VAT. Jeśli będzie to przykładowo 10 proc., to właśnie te 10 proc. podatku naliczonego z faktur będzie podlegało odliczeniu. Ale tylko od zakupów związanych z działalnością mieszaną gminy. Czyli np. od budowy dzierżawionej sieci wodociągowej czy dzierżawionego targowiska gminnego. Gmina natomiast nie odliczy VAT naliczonego według jakiegokolwiek wskaźnika np. od budowy drogi gminnej, która nie jest (bo nie może być) dzierżawiona i której budowa nie jest związana z działalnością mieszaną, lecz wyłącznie z działalnością publiczną gminy.

Kryterium przychodowe

Gmina, a także każda inna jednostka sektora finansów publicznych, będzie mogła – począwszy od 1 stycznia 2016 roku – odliczać VAT według jednego głównego kryterium - przychodowego. Czyli według udziału procentowego, w jakim roczny obrót z działalności gospodarczej ma się w stosunku do rocznego obrotu z działalności gospodarczej powiększonego o „przychody" lub „dochody" publiczne (w rozumieniu ustawy o finansach publicznych) otrzymywane z działalności innej niż gospodarcza. Przy czym przychodem lub dochodem publicznym będzie także wartość dotacji, subwencji i innych dopłat o podobnym charakterze, otrzymanych na sfinansowanie działalności publicznej.

Jeśli gmina uzna, że kryterium jej przeznaczone, czyli przychodowe, nie odpowiada najbardziej specyfice prowadzanej w danym przypadku przez nią działalności, to może wybrać inną proporcję, tj. jeden z trzech innych ustawowych prewskaźników. Po pierwsze: wskaźnik kadrowy, czyli średnioroczną liczbę osób wykonujących wyłącznie prace związane z działalnością gospodarczą w ogólnej średniorocznej liczbie osób wykonujących prace w ramach działalności gospodarczej i poza nią. Po drugie: wskaźnik czasowy, czyli średnioroczną liczbę roboczogodzin przeznaczonych na prace związane z działalnością gospodarczą w ogólnej średniorocznej liczbie roboczogodzin przeznaczonych na prace związane z działalnością gospodarczą i poza nią. I po trzecie: wskaźnik powierzchniowy, tj. średnioroczną powierzchnię wykorzystywaną do działalności gospodarczej w ogólnej średniorocznej powierzchni wykorzystywanej do działalności gospodarczej i poza nią.

Wymienione cztery prewskaźniki – dla celów proporcjonalnego odliczenia VAT – będą podlegały wyliczeniu na podstawie danych za rok poprzedzający poprzedni rok podatkowy. Czyli w 2016 roku będą to dane za 2014 rok.

Warto już dziś zacząć przygotować się do ich wyliczenia, jeśli gmina zamierza skorzystać z prawa do odliczenia od działalności mieszanej. Jeśli nie zamierza odliczać podatku naliczonego od zakupów towarów i usług wykorzystywanych do działalności mieszanej, obliczenie ww. wskaźników jest nieobowiązkowe.

Elżbieta Rogala, niezależny ekspert i wykładowca VAT

Prawnicy
Waldemar Żurek zabrał głos. Przestrzegł niektórych polityków
Prawnicy
Wszystkie wyzwania ministra Waldemara Żurka. Czy znajdzie plan B?
Sądy i trybunały
Barbara Piwnik: Nominacja dla sędziego Żurka zaostrzy podziały w środowisku
Prawo rodzinne
Wysokość alimentów na dziecko. Ministerstwo wyśle sądom tabelki
Prawo dla Ciebie
Trafiła do domu pomocy społecznej bez swojej zgody. Co orzekł Trybunał?
Reklama
Reklama