Aktualizacja: 23.04.2015 08:08 Publikacja: 23.04.2015 08:08
Foto: www.sxc.hu
Jak podaje raport przygotowany przez Fundację im. Stefana Batorego, rośnie liczba gmin, które wprowadzają budżet obywatelski. W 2013 r. zdecydowały się na tę formę współpracy z mieszkańcami 62 gminy. Przeznaczyły na wytypowane projekty ponad 150 mln zł. W tym roku już 150 gmin zdecydowało o wyodrębnieniu środków na budżety obywatelskie.
– Rośnie jednak dowolność zasad tworzenia i zarządzania tym budżetem, co grozi tym, że za kilka lat znikną – alarmują autorzy raportu.
Zasiłek dla bezrobotnych, określany jako „kuroniówka”, jest formą wsparcia finansowego, które ma zrekompensować brak dochodów w związku z utratą pracy. Aby otrzymać to świadczenie, trzeba spełnić określone warunki. Ile wynosi ono w tym roku?
Pierwszy całkowicie elektryczny model Suzuki został właśnie zaprezentowany w Mediolanie. Produkcja e VITARY rozpocznie się wiosną przyszłego roku, a zapewne latem zobaczymy pierwsze egzemplarze na naszych drogach.
Prezydent Andrzej Duda zdecydował o odesłaniu części zapisów ustawy budżetowej na rok 2025 do Trybunału Konstytucyjnego w trybie tzw. kontroli następczej. Co to oznacza dla tegorocznego budżetu państwa?
Przekroczenie dopuszczalnej prędkości o więcej niż 50 km/h, także poza obszarem zabudowanym, będzie skutkowało zatrzymaniem prawa jazdy na trzy miesiące. Za to uprawnienia do kierowania będzie można zdobyć już w wieku 17 lat, lecz w stosunku do młodych kierowców wymogi będą surowsze.
Osoby uprawnione do świadczeń emerytalno-rentowych już wkrótce otrzymają zwaloryzowane świadczenia. Zgodnie z kalendarzem wypłat ZUS pierwsze przelewy emerytur w nowej wysokości zostaną zrealizowane z końcem lutego.
Łatwy w obsłudze, bezpieczny, uniwersalny. Taki powinien być dobry program księgowy i tym właśnie charakteryzuje się Mała Księgowość. Od wystawiania faktur, przez rozliczanie podatków i składek, po zarządzanie magazynem – wszystkie te zadania znacznie ułatwia nasz program.
Rodzice, którzy pobierają świadczenie wychowawcze 800 plus, powinni pamiętać o konieczności złożenia wniosku na nowy okres świadczeniowy w 2025 r. Nabór rozpocznie się już niedługo. Od kiedy można składać dokumenty?
Dobry program księgowy to podstawa funkcjonowania biura rachunkowego. Jego podstawowym zadaniem jej ułatwienie i przyspieszenie pracy księgowych. Dzięki temu, że program wykonuje podstawowe, powtarzalne zadania, profesjonaliści mogą się skupić na bardziej skomplikowanych zadaniach, lub zaoferować swoje usługi większej liczbie klientów.
Na tę chwilę jesteśmy zadowoleni z reformy finansów samorządów, przyniosła nam ona więcej środków finansowych. Przejście z podatków należnych na udział w dochodzie podatników to zasadnicza zmiana – mówi Marek Woźniak, marszałek województwa wielkopolskiego.
Gminy oraz inne samorządy mogą tworzyć grupy VAT, co pozwala usprawnić rozliczenia podatkowe i osiągnąć korzyści finansowe. Choć zainteresowanie tą opcją jest umiarkowane, liczba takich grup systematycznie rośnie. Warto rozważyć takie rozwiązania.
Jednostki samorządu terytorialnego mogą udzielać różnych dotacji podmiotom spoza sektora finansów publicznych. Ta forma wsparcia, szczególnie w zakresie ochrony zabytków, podlega jednak szczególnym zasadom planowania i rozliczania w budżecie samorządu.
Członkowie zarządu spółek komunalnych działają w złożonym otoczeniu prawnym, na styku prawa handlowego i administracyjnego. By uniknąć odpowiedzialności, powinni szczególnie zadbać o udokumentowany proces decyzyjny, stały monitoring sytuacji finansowej oraz prawidłowe gospodarowanie mieniem komunalnym.
Wiele z zeszłorocznych rozwiązań, czy to dobrych, czy złych, wymusza na włodarzach podjęcie nowych wyzwań.
Rząd wygasza mrożenie cen energii dla samorządów. Rynkowe ceny spadają, co potwierdzają największe miasta w Polsce, które już teraz płacą mniej niż mrożona stawka. Są jednak jeszcze miasta, gdzie płaci się więcej.
Gdańszczanie wielokrotnie udowadniali, że lubią korzystać z rowerów. Ruch rośnie z roku na rok, ale dynamika i zasięg tych zmian zależą od tempa i kompleksowości działania miasta – mówi Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska.
Wybory samorządowe wiosną 2024 roku ustawiły „stan gry” w samorządach. Najbliższe 12 miesięcy pod względem wyborczym na pewno będzie spokojniejsze. Ale to nie znaczy, że całkiem spokojne.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas