Czego dotyczył spór
Rada Miasta Rudy Śląskiej podjęła uchwałę w sprawie warunków udzielania bonifikat przy sprzedaży nieruchomości oraz opłat rocznych z tytułu użytkowania wieczystego i określenia wysokości stawek procentowych tych bonifikat. Dwa przepisy tej uchwały zakwestionował wojewoda śląski. W skardze do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach wskazał dwa przepisy tej uchwały, które jego zdaniem naruszają prawo. Przewidują one przy wykupie nieruchomości na własność bonifikatę w wysokości 75. proc. w jej cenie.
Z takiego upustu mogą skorzystać tylko ci użytkownicy wieczyści, którzy umowę ustanawiającą to prawo posiadają od co najmniej pięciu lat oraz w ciągu trzech lat od jej zawarcia wybudowali budynek mieszkalny i w nim zamieszkali. Możliwość skorzystania z tej bonifikaty istnieje jedynie w ciągu dziesięciu lat od zawarcia umowy użytkowania wieczystego.
Zdaniem wojewody rada miasta wyraźnie ograniczyła krąg podmiotów, które mogą się ubiegać o bonifikatę. Godzi to w konstytucyjną zasadę równości. Realizując bowiem przepisy tej uchwały, organ udzielający bonifikaty będzie „nagradzał" podmioty, które były w stanie w ciągu trzech lat wybudować budynek mieszkalny nadający się do zamieszkania. Zdaniem wojewody osoby, które mają zawartą umowę użytkowania wieczystego od co najmniej pięciu lat i nie dłużej niż dziesięć lat oraz wybudowały budynek mieszkalny w czasie dłuższym niż trzy lata, również powinny mieć prawo do takiego upustu.
Podmioty o tym samym statusie prawnym powinny na podstawie tych samych przepisów oczekiwać bowiem takich samych rozstrzygnięć o przyznaniu lub odmowie przyznania uprawnień, które z tych przepisów wynikają. Nie można dopuszczać do sytuacji, w której dwaj użytkownicy będący w tej samej sytuacji faktycznej i prawnej uzyskają odmienne uprawnienia od organów władzy publicznej.
W odpowiedzi na skargę pełnomocnik Rudy Śląskiej wniósł o jej oddalenie. Według niego uregulowania te są zgodnie z art. 68 ust. 1 i ust. 1b ustawy o gospodarce nieruchomościami. Przewiduje on, że udzielenie bonifikaty od ustalonej ceny sprzedaży lokalu mieszkalnego jest wyłącznie uprawnieniem, a nie obowiązkiem właściwego organu, uwarunkowanym dodatkowo koniecznością uzyskania zgody wojewody albo rady lub sejmiku na jej udzielenie.