Na posiedzeniu w Drawsku Pomorskim 23 października 2015 r. zarząd Związku Miast Polskich przyjął m.in. stanowisko w sprawie definicji budowli w ustawie o podatkach i opłatach lokalnych.
– Obowiązująca regulacja stanowiąca o rozumieniu pojęcia „budowla" na gruncie ustawy o podatkach i opłatach lokalnych obarczona jest wieloma mankamentami – wskazuje Andrzej Porawski, dyrektor Biura Związku Miast Polskich. – A to dlatego, że odwołuje się do definicji budowli zawartej w ustawie – Prawo budowlane – wyjaśnia.
Takie rozwiązanie ma swoje negatywne dla samorządów skutki. Przede wszystkim nie jest jasne, czy opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości podlega budowla jako całość techniczno-użytkowa, czy też umieszczone w niej instalacje i urządzenia są wyłączone spod opodatkowania.
Rozstrzygnięcie tej kwestii ma dla gmin kolosalne znaczenie, jeżeli weźmie się pod uwagę, że stawka podatku od budowli stanowi określony procent jej wartości.
– Zawarte w ustawie o podatkach i opłatach lokalnych odesłanie do definicji budowli zawartej w prawie budowlanym ma jeszcze jeden, niekorzystny dla gmin aspekt. Mianowicie taki, że ustawodawca, zmieniając treść tej definicji, ma wpływ na osiągane przez gminy dochody z tego źródła. A w konsekwencji powoduje to ograniczenie chronionej konstytucją autonomii finansowej gmin – dodaje Porawski.