Zarządzenie o udostępnianiu miejsc pod groby - wyrok NSA

Żeby skarżyć zarządzenie prezydenta o zgodzie na udostępnianie osobie żyjącej kwatery pod grób, też trzeba wykazać naruszenie interesu prawnego.

Publikacja: 15.01.2016 07:06

Zarządzenie o udostępnianiu miejsc pod groby - wyrok NSA

Foto: Fotorzepa, Piotr Guzik

Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę kobiety, która kwestionowała zarządzenie prezydenta o udostępnianiu miejsc pod groby.

Spornym zarządzeniem prezydent wyraził zgodę na udostępnianie osobom żyjącym po jednym miejscu pod grób na cmentarzu komunalnym. Ustalił także, że miejsca grzebalne udostępniane będą jedynie mieszkańcom miasta.

To nie spodobało się jednej z mieszkanek. Uważała, że zarządzenie narusza przepisy. W jej ocenie błędnie stanowi bowiem, że nie ma ona prawa do przeniesienia na osobę trzecią przysługujących jej uprawnień do grobu.

Prezydent odpierał te zarzuty. Podał, że zarządzenie nie reguluje kwestii przenoszenia praw do grobu. W 2012 r. skarżącej zostało udostępnione miejsce pod grób murowany na 20 lat, za które uiściła opłatę. Obecnie chce ona przenieść prawa do korzystania z gruntu pod grób na rzecz swojej sąsiadki, ale ta kwestia nie jest przedmiotem zarządzenia.

Podkreślił jednocześnie, że miejsce pod grób nie jest rzeczą w rozumieniu kodeksu cywilnego i nie może być przedmiotem obrotu rynkowego, bo nie taki jest jego cel.

Reklama
Reklama

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie oddalił skargę kobiety. Powód był jeden. Jego zdaniem skarżąca nie wykazała, że jej interes prawny został naruszony postanowieniami spornego zarządzenia. Nie reguluje ono choćby w drobnym zakresie przenoszenia praw do grobu.

Tak samo uznał NSA. Jak tłumaczyła sędzia NSA Małgorzata Jaśkowska, warunkiem zaskarżenia w spornej sprawie było wykazanie interesu prawnego i musi on zostać naruszony. Tego skarżącej nie udało się wykazać.

Wyrok jest prawomocny.

Sygnatura akt: I OSK 2528/15

Praca, Emerytury i renty
Opiekujesz się chorym rodzicem? Sprawdź, kiedy przysługuje zasiłek opiekuńczy
W sądzie i w urzędzie
Czy poświadczony notarialnie odpis wystarczy do wpisu w księdze? Wyrok trzech sędziów SN
Sądy i trybunały
Nieoczekiwana zmiana szefa Izby Sądu Najwyższego
Prawo karne
Czy Braun dopuścił się „kłamstwa oświęcimskiego"? Prawnicy nie mają wątpliwości
Podatki
Rodzic może stracić ulgi w PIT, jeśli dziecko za dużo zarobi
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama