Zabytki na Podlasiu mogą liczyć na ochronę

Od poniedziałku, 18 stycznia samorządy, instytucje kultury, organizacje pozarządowe i spółki komunalne nie działające dla zysku będą mogły składać wnioski o dofinansowanie w ramach tzw. działania 8.3 „Ochrona dziedzictwa kulturowego”.

Publikacja: 17.01.2016 14:38

Na ratowanie i renowację zabytków władze samorządu województwa podlaskiego chcą przeznaczyć 40 mln zł. O pieniądze mogą występować jednostki samorządu terytorialnego, ich związki, porozumienia lub stowarzyszenia oraz ich jednostki organizacyjne. W grupie uprawnionych znajdują się także organizacje pozarządowe nie działające w celu osiągnięcia zysku, prowadzące działalność statutową w obszarze kultury, spółki prawa handlowego nie działające w celu osiągnięcia zysku lub przeznaczające zyski na cele statutowe, w których większość udziałów lub akcji posiadają JST, a także kościoły i związki wyznaniowe oraz osoby prawne kościołów i związków wyznaniowych, instytucje kultury z sektora finansów publicznych, dla których organem założycielskim są jednostki administracji rządowej lub samorządowej, czy wreszcie jednostki sektora finansów publicznych posiadające osobowość prawną (państwowe osoby prawne).

Dofinansowanie można otrzymać na projekty z zakresu ochrony zabytków obejmujące:

- prace konserwatorskie, restauratorskie, dotyczące odbudowy, przebudowy przy obiektach zabytkowych (wpisanych do rejestru zabytków) wraz z towarzyszącą infrastrukturą techniczną i informacyjną,

- kompleksowe zagospodarowanie terenu wokół obiektów dziedzictwa kulturowego,

- dostosowanie obiektów zabytkowych i dziedzictwa kulturowego do potrzeb osób niepełnosprawnych,

- inwestycje dotyczące zabezpieczeń obiektów zabytkowych i dziedzictwa kulturowego na wypadek zagrożeń (np. monitoring, instalacje alarmowe, przeciwpożarowe itp.).

Drugi dopuszczalny rodzaj projektów można zakwalifikować jako ochronę obiektów dziedzictwa kulturowego. Przykładowo chodzi o przedsięwzięcia z zakresu:

- konserwacji muzealiów, starodruków, archiwaliów, księgozbiorów oraz innych zabytków ruchomych wraz z dostosowaniem pomieszczeń do właściwego przechowywania zbiorów i ich zabezpieczenia,

- zakupu trwałego wyposażenia wpływającego na unowocześnienie obiektów, w tym m.in. sprzętu wystawienniczego, magazynowego, technicznego i multimedialnego,

- wyposażenia obiektów w celu ułatwienia dostępu osobom niepełnosprawnym,

- dostosowania obiektów zabytkowych do działalności kulturalnej, przy ewentualnym połączeniu jej z działalnością komercyjną.

W przypadku projektów, w których nie wystąpi pomoc publiczna maksymalny poziom dofinansowania może sięgać 85 proc. Nabór wniosków będzie prowadzony do końca lutego. Później nastąpi wybór projektów w oparciu o kryteria, które zostały opisane w załączniku nr 4 do regulaminu konkursu. Ten, jak i pozostałe dokumenty i informacje niezbędne do prawidłowego przygotowania i złożenia aplikacji można znaleźć na stronie www.rpo.wrotapodlasia.pl.

Internet i prawo autorskie
Bruksela pozwała Polskę do TSUE. Jest szybka reakcja rządu Donalda Tuska
Prawnicy
Prokurator z Radomia ma poważne kłopoty. W tle sprawa katastrofy smoleńskiej
Sądy i trybunały
Nagły zwrot w sprawie tzw. neosędziów. Resort Bodnara zmienia swój projekt
Prawo drogowe
Ten wyrok ucieszy osoby, które oblały egzamin na prawo jazdy
Dobra osobiste
Karol Nawrocki pozwany za książkę, którą napisał jako Tadeusz Batyr