Naczelny Sąd Administracyjny w składzie siedmiu sędziów rozpatrzył 16 lutego 2016 r. następujące pytanie prawne składu orzekającego NSA: czy w postępowaniu administracyjnym, w którym decyzję o odszkodowaniu należnym od powiatu – jako samorządowej osoby prawnej – wydał w pierwszej instancji starosta, będący przewodniczącym zarządu powiatu i reprezentujący powiat na zewnątrz lub w postępowaniu sądowoadministracyjnym, w toku którego następuje kontrola takiej decyzji, powiat ten może występować w charakterze strony? (postanowienie NSA z 14 maja 2015 r., sygn. I OSK 2071/13).
Uchwała
Z wydanej uchwały wynika, że w takich sprawach powiat stroną być nie może. A w konsekwencji ani nie może od wydanej przez starostę decyzji się odwołać, ani też skarżyć jej do sądów administracyjnych.
– Powiat jest korporacyjną osobą prawną działającą na własny rachunek i odpowiedzialność oraz kontrolowaną przez państwo – uzasadniał Jacek Chlebny, przewodniczący składu orzekającego, sędzia NSA. – Swoje zadania, jak każda osoba prawna, wykonuje za pomocą organów. To jednak nie zmienia faktu, że są to zadania powiatu, a nie organów powiatu – wskazywał sędzia.
NSA zwrócił także uwagę, że ustawa o samorządzie powiatowym wśród organów powiatu wymienia zarząd (organ wykonawczy) oraz radę, która jest jego organem stanowiącym i kontrolnym.
– Zarząd i rada są więc organami powiatu wyodrębnionymi organizacyjnie – tłumaczył sędzia Chlebny.