Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej nałożył na Portugalię finansowe sankcje za opóźnienia we wdrożeniu dyrektywy 91/271/EWG dotyczącej oczyszczania ścieków komunalnych. Orzekał na wniosek Komisji Europejskiej kolejny raz w sprawie niewybudowania przez Portugalczyków kolektorów i dodatkowych systemów oczyszczania. Tym razem w jednej aglomeracji z ponad trzydziestu, które trafiły na cenzurowane w 2006 r.
Unijni sędziowie zasądzili zapłatę na rzecz Komisji Europejskiej trzech milionów euro, a także okresową karę pieniężną, wynoszącą po 8 tysięcy euro za każdy dzień zwłoki w podjęciu środków niezbędnych do wykonania wyroku z 2009 r. (liczoną od ogłoszenia niniejszego orzeczenia, a więc od 22 czerwca 2016 r. do pełnego spełnienia zaleceń z 7 maja 2009 r. w sprawie C-530/07). Również te pieniądze trafią na rachunek środków własnych Unii Europejskiej, czyli w ręce Komisji.
I chociaż sędziowie trybunału złagodzili żądania finansowe urzędników KE, to jednak zaznaczyli, że orzeczenie dotkliwych dla państwa borykającego się z trudnościami gospodarczymi sankcji ma skutecznie zapobiegać łamaniu prawa Unii w przyszłości. Tym bardziej, że naruszenie polegające na nieruchomieniu wtórnego oczyszczania ścieków komunalnych (bytowych i takich właśnie przemieszanych z deszczówką albo ze ściekami przemysłowymi) zostało przez Portugalię popełnione w sektorze szczególnie monitorowanym przez UE.
Konieczne oczyszczanie wielokrotne
Pierwszy raz Komisja Europejska wezwała Portugalię do usunięcia uchybienia dwanaście lat temu. Chodziło o to, że w ponad trzydziestu badanych w tym państwie ponadpiętnastotysięcznych aglomeracjach nie było systemów zbierania ścieków komunalnych lub systemów wtórnego oczyszczania, które spełniałyby wymagania dyrektywy 91/271. Tymczasem akt ten wymaga, by przed odprowadzeniem do wielkich zbiorników brudna woda była poddawana wtórnemu oczyszczeniu, względnie innemu sposobowi przywracania w niej równowagi biochemicznej. Stare państwa członkowskie miały czas na dostosowanie się do tych zasad do końca 2000 r.
Dlatego po dwóch latach korespondencji Komisja wniosła do luksemburskiego Trybunału Sprawiedliwości pierwszą skargę na Portugalię. W trakcie procesu wycofała jednak zarzuty co do 16 aglomeracji. Tym samym wyrok w sprawie C-530/07 z maja 2009 r. mówił o utrzymywaniu systemów niespełniających unijnych standardów w 22 aglomeracjach.