Wyrok ws. zakazu wynajmu nieruchomości gminnych w Łodzi dla cyrku

W stosunkach prywatnoprawnych żaden podmiot prywatnoprawny nie może skutecznie żądać od gminy nawiązania z nią stosunku cywilnoprawnego.

Aktualizacja: 14.07.2016 13:10 Publikacja: 14.07.2016 12:24

Wyrok ws. zakazu wynajmu nieruchomości gminnych w Łodzi dla cyrku

Foto: Fotorzepa, Michał Walczak

We wrześniu ubiegłego roku łódzcy radni podjęli uchwałę, w której zaapelowali, aby miasto nie użyczało swoich terenów na występy cyrku, pokazy i wystawy z udziałem zwierząt. Uchwała mówiła również o zakazie promocji i dystrybucji biletów na takie przedstawienia w miejskich placówkach.

Skargę na tę uchwałę wnieśli przedsiębiorcy organizujący przedstawienia cyrkowe. Ich zdaniem uchwała ta stanowi w istocie zakaz organizowania przedstawień z udziałem zwierząt. Miał to potwierdzać fakt, iż w 2016 r. żadna nieruchomość należąca do zasobu samorządu nie została wynajęta przedsiębiorcy cyrkowemu organizującemu przedstawienia z udziałem zwierząt, jak również fakt uniemożliwienia dystrybucji biletów i reklam przedstawień cyrkowych w placówkach oświatowych.

Zdaniem przedsiębiorców ingeruje to bezpośrednio w ich indywidualną i prawnie gwarantowaną sytuację. Pozbawia bowiem konkretnych, mających oparcie w przepisach prawa materialnego, uprawnień, tj. swobody działalności gospodarczej ograniczonej, nadzorem weterynaryjnym, prawa do reklamowania swojej działalności gospodarczej, wolności sztuki i wyrazu artystycznego, czy też prawa do równego traktowania. Ponadto zaskarżona uchwała wpływa na ograniczenie zainteresowania przedstawieniami.

W odpowiedzi na skargę Rada Miejska wniosła o jej oddalenie, wskazując na brak interesu prawnego skarżących.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi w niedawnym wyroku (sygn. akt III SA/Łd 422/16) odrzucił skargę, bowiem jego zdaniem przedmiot uchwały nie mieści się w pojęciu sprawy z zakresu administracji publicznej, zaś podjęta uchwała nie narusza interesu prawnego, a więc prawnie chronionego, strony skarżącej w sferze jej praw i obowiązków o charakterze administracyjnoprawnym.

W uzasadnieniu wskazano, że najem nieruchomości komunalnych - aczkolwiek będących własnością gminy czy będących w jej samoistnym posiadaniu - nie jest przedmiotem żadnej regulacji o charakterze administracyjnoprawnym, a więc nie ma charakteru sprawy administracyjnej. – Żaden przepis prawa materialnego nie przyznaje skarżącym uprawnienia do wystąpienia z roszczeniem o najem nieruchomości należącej do Gminy, w tej sprawie do Miasta Ł., jak również żaden przepis nie nakłada na Gminę obowiązku wynajęcia komunalnego gruntu z przeznaczeniem na określoną działalność, czy też w konkretnie określonym celu, w tym organizacji przedstawienia z udziałem zwierząt – zauważył sąd.

Jak wyjaśniono dalej, fakt, iż skarżący najmowali te tereny w latach poprzednich, w celu prezentacji realizowanych przez siebie przedstawień, w tym także z udziałem zwierząt, nie obliguje organu do zawierania kolejnych umów ze skarżącymi. Nie rodzi także prawa skarżących do żądania zawarcia tych umów na przyszłość. Jak zaznaczono, w stosunkach prywatnoprawnych żaden podmiot prywatnoprawny nie może zatem skutecznie domagać się (żądać) od gminy nawiązania z nią stosunku cywilnoprawnego.

- Zakładając hipotetycznie, nawet gdyby Gmina podjęła decyzję o najmie jakiś nieruchomości, to i tak okoliczność ta z uwagi na równorzędność stron stosunku prywatnoprawnego nie rodziłaby po stronie skarżących roszczenia w postaci zawarcia z nimi właśnie umowy najmu. W konsekwencji nie można podzielić argumentu strony skarżącej o wykluczeniu jej z grona najemców nieruchomości wchodzących w zasób Gminy Ł., a tym bardziej w sposób nieuprawniony – stwierdził WSA.

Odnosząc się do argumentu o ograniczeniu swobody działalności gospodarczej, sąd wskazał, iż stanowisko radnych nie wyklucza skarżących z grona najemców nieruchomości wchodzących w zasób gminy. Negatywne stanowisko odnosi się bowiem jedynie do przedstawień z udziałem zwierząt, a nie wszystkich przedstawień organizowanych przez skarżących, którzy jak powszechnie wiadomo w prezentowanym repertuarze oferują również program bez udziału zwierząt.

Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura 2025: język polski. Odpowiedzi i arkusze CKE
Zawody prawnicze
Stowarzyszenia prawnicze chcą odwołania Adama Bodnara. Wnioskują do prezydenta
Prawo dla Ciebie
Operowana robotem da Vinci zmarła. Prawnicy tłumaczą, czym jest eksperyment medyczny
Prawo karne
Wyłudził od Romario miliony. Oszust z Biłgoraja wrócił do Polski
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku