NSA: wyroki trzeba udostępnić Powiatowemu Rzecznikowi Konsumentów

Powiatowy Rzecznik Konsumentów miał szczególnie istotny interes publiczny w uzyskaniu orzeczeń w sprawach dotyczących nieuczciwych praktyk rynkowych – przesądził Naczelny Sąd Administracyjny.

Aktualizacja: 12.08.2016 11:09 Publikacja: 12.08.2016 11:00

NSA: wyroki trzeba udostępnić Powiatowemu Rzecznikowi Konsumentów

Foto: 123RF

Powiatowy Rzecznik Konsumentów w T., powołując się na ustawę z o dostępie do informacji publicznej, zwrócił się do Prezesa Sądu Okręgowego w Warszawie o udostępnienie informacji o "ilości" prowadzonych przez Sąd Okręgowy w Warszawie oraz podległe sądy rejonowe na przestrzeni ostatniego roku spraw dotyczących nieuczciwych praktyk rynkowych oraz o nadesłanie zapadłych w tej materii orzeczeń wraz z uzasadnieniami, bądź wskazania ich sygnatur celem zwrócenia się do podległych sądów we własnym zakresie.

W związku z tym, iż była to tzw. informacja przetworzona, rzecznik konsumentów argumentował, że informacje te będą wykorzystywane "na potrzeby realnego wpływu na usprawnienie funkcjonowania Powiatowego Rzecznika Konsumentów w T. w szerokim określeniu tego znaczenia".

Wiceprezes Sądu Okręgowego w Warszawie odmówił, podkreślając, że żądana informacja ma charakter informacji przetworzonej, a jej uzyskanie nie jest szczególnie istotne dla interesu publicznego rozumieniu. Jego bowiem zdaniem za szczególnie istotny interes publiczny nie może zostać uznane usprawnienie funkcjonowania Biura Powiatowego Rzecznika Konsumentów w T. W decyzji wskazano także, że wnioskowane orzeczenia dostępne są na Portalu Orzeczeń Sądu Okręgowego w Warszawie.

W odwołaniu od tej decyzji Powiatowy Rzecznik Konsumentów w T. podkreślił że organ w sposób nieuzasadniony przyjął, iż żądane informacje mają charakter przetworzony oraz w sprawie brak jest szczególnego interesu publicznego, mimo iż wnioskodawca taki interes wykazał. Skarżący zakwestionował możliwość wyszukania żądanych orzeczeń na Portalu Orzeczeń Sądu Okręgowego w Warszawie, ponieważ nie można ich wyszukać według wskazanego we wniosku kryterium.

Odmowę podtrzymał Prezes Sądu Apelacyjnego w Warszawie, który zwrócił uwagę, że wnioskodawca jest pracownikiem samorządowym i wykonuje zadania samorządu powiatowego w zakresie ochrony praw konsumentów, w istocie jednak chce korzystając z informacji poszerzyć swoje kwalifikacje zawodowe i kompetencje.

Innego zdania niż prezesi sądów był Wojewódzki Sąd Administracyjny, który przypomniał, że Powiatowy Rzecznik Konsumentów jest podmiotem prowadzącym działalność w szeroko rozumianym interesie konsumentów. Zaś uzyskana przez niego informacja prowadzi do realnego usprawnienia funkcjonowania organu i w istocie do lepszej ochrony interesu publicznego. Tym samym działając w imieniu konsumentów oraz piętnując różne nieprawidłowości, przyczynia się on do poprawy funkcjonowania państwa. Zatem żądane przez stronę skarżącą informacje służą poprawie funkcjonowania społeczeństwa i również są istotne dla obywateli. W konsekwencji WSA uznał, że wnioskodawca wykazał szczególnie istotny interes publiczny.

Wyrok ten utrzymał Naczelny Sąd Administracyjny. Wskazał on, że realizacja zadań ustawowych przez Powiatowego Rzecznika Konsumentów jest jedną z form funkcjonowania państwa. – Tym samym usprawnienie i polepszenie funkcjonowania tego podmiotu, wpłynie także na usprawnienie i polepszenie funkcjonowania państwa – stwierdził NSA. Orzeczenie jest prawomocne.

Wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z 28 kwietnia 2016 r. (sygn. akt I OSK 2658/14)

Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura 2025: język polski. Odpowiedzi i arkusze CKE
Zawody prawnicze
Stowarzyszenia prawnicze chcą odwołania Adama Bodnara. Wnioskują do prezydenta
Prawo dla Ciebie
Operowana robotem da Vinci zmarła. Prawnicy tłumaczą, czym jest eksperyment medyczny
Prawo karne
Wyłudził od Romario miliony. Oszust z Biłgoraja wrócił do Polski
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku