Tak wynika z odpowiedzi udzielonej Związkowi Gmin Wiejskich RP przez Ministerstwo Finansów i Rozwoju (pismo z 9 grudnia 2016 r.).
Wynika z niego, że od 16 lipca 2016 r. elektrownia wiatrowa w całości stanowi obiekt budowlany (budowlę), co potwierdza zarówno aktualna definicja budowli zawarta w ustawie – Prawo budowlane, jak i załącznik nr XXIX do tej ustawy, który mówi, że elektrownia wiatrowa w całości jest obiektem budowlanym.
Stanowisko takie prezentuje również Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa, autor obowiązującej od 31 sierpnia 2016 r. ustawy o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych. Wynika z niej też, że nowe zasady opodatkowania elektrowni wiatrowych obowiązują od 1 stycznia 2017 r.
Oznacza to odejście od dotychczasowej praktyki uznawania, że podatkiem od budowli opodatkowany był tylko fundament i maszt elektrowni wiatrowej, ale już nie zamontowane na nich urządzenia techniczne służące m.in. do wytwarzania prądu.
Warto przypomnieć, że budowle (inaczej niż pozostałe nieruchomości) opodatkowane są stawką w wysokości 2 proc. ich wartości ustalanej zgodnie z przepisami ustawy o podatkach i opłatach lokalnych. Chodzi zatem o wartość, o której mowa w przepisach o podatkach dochodowych, ustaloną na 1 stycznia roku podatkowego, stanowiącą podstawę obliczania amortyzacji w tym roku, niepomniejszoną o odpisy amortyzacyjne, a w przypadku budowli całkowicie zamortyzowanych – wartość z 1 stycznia roku, w którym dokonano ostatniego odpisu amortyzacyjnego.