Reklama
Rozwiń
Reklama

Informacja publiczna: NFZ musi udostępnić tysiące stron dokumentów

Ponieważ Narodowy Fundusz Zdrowia nie opublikował informacji pokontrolnych, musi przekazać Sieci Obywatelskiej Watchdog ponad 36,5 tys. stron dokumentów z tych kontroli.

Publikacja: 21.03.2017 07:26

Informacja publiczna: NFZ musi udostępnić tysiące stron dokumentów

Foto: 123RF

Sieć Obywatelska Watchdog Polska zwróciła się do Oddziału Wojewódzkiego NFZ w Zielonej Górze o podanie adresu strony Biuletynu Informacji Publicznej (BIP), na której jest udostępniona dokumentacja z kontroli wewnętrznych i zewnętrznych w NFZ. A jeśli tam jej nie ma – o udostępnienie jej skanów.

– Szpitale i NFZ mają obowiązek publikowania dokumentacji pokontrolnej na stronach BIP. Niestety, często go nie wykonują – mówi Katarzyna Batko-Tołuć z Sieci Obywatelskiej Watchdog. – A jest to informacja publiczna istotna dla obywateli. Dotyczy nie tylko sposobu zarządzania środkami czy zawierania kontraktów, lecz i jakości usług leczniczych.

OW NFZ powiadomił Watchdog, że syntetyczne informacje o kontrolach znajdują się na stronie internetowej centrali funduszu. Pozostałe dokumenty pokontrolne, których dotyczy wniosek – z 14 kontroli realizacji kontraktów, sześciu kontroli ordynacji lekarskich i 48 kontroli refundacji recept – wymagają segregacji i anonimizacji. Jest to 36 551 stron, z których muszą być usunięte dane osobowe i informacje o stanie zdrowia pacjentów oraz stanowiące tajemnicę przedsiębiorcy. Uzyskanie takiej przetworzonej informacji wymaga udowodnienia jej szczególnego znaczenia dla interesu publicznego. Ponieważ stowarzyszenie go nie wykazało, dyrektor OW NFZ odmówił jej udostępnienia.

Organizacja zaskarżyła decyzję do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gorzowie Wielkopolskim. Zarzuciła nieprawidłową wykładnię informacji przetworzonej. Wyszukanie informacji publicznej, choć wiążące się z pracochłonnością i kosztami, nie rozstrzyga o jej przetworzeniu. W wyniku wyszukania nie powstaje żadna nowa informacja.

WSA uchylił odmowną decyzję. Podkreślił, że żądane informacje, tj. dokumentacja przebiegu i efektów kontroli oraz wystąpienia, stanowiska, wnioski i opinie są informacjami, o których mowa w ustawie o dostępie do informacji publicznej. Zgodnie z art. 8 ust. 3, informacje te muszą być zamieszczane na stronie BIP. Wystarczy wtedy wskazanie adresu strony internetowej. Skoro informacji, której żąda Watchdog, tam nie ma, NFZ jest zobowiązany do jej udostępnienia na wniosek w takim zakresie, w jakim powinna znajdować się na stronie BIP – orzekł sąd.

Reklama
Reklama
Prawo w Polsce
Zmowa przetargowa Budimexu. Wyrok może utrudnić walkę o kolejne kontrakty
Prawo karne
Zapadł wyrok w sprawie afery SKOK Wołomin. 14 lat więzienia za wypranie blisko 350 mln zł
Praca, Emerytury i renty
Planujesz przejść na emeryturę w 2026 roku? Ekspert ZUS wskazuje dwa najlepsze terminy
Ubezpieczenia i odszkodowania
Sąd Najwyższy: to, że kierowca zapłaci za wypadek, nie zwalnia ubezpieczyciela
Prawo karne
Radosław Baszuk: Jesteśmy przyzwyczajeni do szybkich aresztowań, ale to nie przypadek Ziobry
Materiał Promocyjny
W kierunku zrównoważonej przyszłości – konkretne działania
Reklama
Reklama
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
Reklama
Reklama