Tak wskazano w interpretacji indywidualnej z 7 września 2017 r. (0111-KDIB2-1.4010.100.2017.1.BKD) wydanej przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej.
Zgodnie z przedstawionym we wniosku o interpretację stanem faktycznym gmina posiadała 100 proc. udziałów w Miejskim Przedsiębiorstwie Gospodarki Komunalnej - spółce z ograniczoną odpowiedzialnością, której gmina zlecała świadczenie usług publicznych na terenie miasta, obejmujących m.in.: utrzymanie czystości i porządku, utrzymanie zieleni i zadrzewień, konserwacje i bieżące remonty lokali mieszkalnych socjalnych i komunalnych będących własnością gminy. Z tytułu świadczenia tych usług spółka otrzymywała od gminy wynagrodzenie.
W związku z tym, że gmina jest osobą prawną, lecz jest zwolniona z podatku dochodowego od osób prawnych na mocy art. 6 ust. 1 pkt 6 ustawy o CIT, gmina powzięła wątpliwość, czy transakcje realizowane przez nią ze spółką powinny podlegać obowiązkowi dokumentacyjnemu wynikającemu z art. 9a ustawy o CIT.
Zdaniem wnioskodawcy, chociaż gmina i spółka są podmiotami powiązanymi w rozumieniu art. 11 ustawy o CIT, to ze względu na fakt, iż gmina jest podmiotowo zwolniona z podatku dochodowego od osób prawnych, nałożenie na nią obowiązku sporządzenia dokumentacji cen tran- sferowych byłoby niespójne z wykładnią celowościową art. 11. Zdaniem gminy, celem art. 11 ustawy o CIT jest identyfikacja sytuacji, które mogą prowadzić do zaniżenia podstawy opodatkowania, co w przypadku gminy nie jest możliwe.
Ze zdaniem gminy zgodził się Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, potwierdzając jednocześnie, że taka wykładnia przepisów jest aktualna także w stanie prawnym obowiązującym od 1 stycznia 2017 r.