Reklama
Rozwiń

Zaległości czynszowe uzasadniają wypowiedzenie umowy najmu

Spłata przez najemcę w wyznaczonym terminie tylko części zadłużenia, nie daje mu podstawy do podważenia wypowiedzenia umowy.

Publikacja: 02.09.2021 11:21

Zaległości czynszowe uzasadniają wypowiedzenie umowy najmu

Foto: Fotorzepa, Jerzy Dudek

- Wójt wypowiedział najem lokalu użytkowego, ponieważ zalegałem z czynszem prawie od czterech miesięcy. Powodem były problemy finansowe, spowodowane pandemią Covid-19. Wyznaczono mi dodatkowy termin na spłatę wszystkich rat, ale spłaciłem tylko 50 proc. Czy wypowiedzenie jest skuteczne w kontekście przepisów wprowadzonych przez tarcze antykryzysowe?

Ustawa z 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych zawierała regulacje chroniące najemców przed wypowiadaniem umów najmu (w tym także lokali niemieszkalnych). Art. 31t tej ustawy uniemożliwiał wypowiedzenie najmu, ale przepis ten miał zastosowanie do 30 czerwca 2020 r. Aktualnie do kwestii związanych z umową najmu lokali na cele niemieszkalne, stosuje się przepisy Kodeku cywilnego. Regulacje te dotyczą zarówno umów najmu nieruchomości samorządowych (wchodzących do gminnego zasobu nieruchomości), jak i nieruchomości podmiotów prywatnych (niepublicznych).

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Prawo drogowe
Egzamin na prawo jazdy będzie trudniejszy? Jest stanowisko WORD Warszawa
Sądy i trybunały
Krystyna Pawłowicz przeniesiona w stan spoczynku. Uchwała TK
Prawo w Polsce
Trybunał Konstytucyjny: mniej religii w szkołach jest bezprawne
W sądzie i w urzędzie
Dziedziczenie nieruchomości: prostsze formalności dla nowych właścicieli
W sądzie i w urzędzie
Od 1 lipca nowości w aplikacji mObywatel. Oto, jakie usługi wprowadzono