Bezrobotny może dostać środki na rozkręcenie własnego biznesu

Starosta może zrefundować koszty przystąpienia do spółdzielni socjalnej lub założenia jej przez bezrobotnego. Wspomoże go także w rozpoczęciu innej działalności

Publikacja: 16.04.2010 04:55

Bezrobotny może dostać środki na rozkręcenie własnego biznesu

Foto: Fotorzepa, Marian Zubrzycki

Osoby pozostające bez pracy mogą liczyć na pomoc w założeniu własnej działalności. Wsparcie udzielane jest na podstawie art. 46 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=1B40CDCAC9D6A0A80E5115B830E341AF?id=269029]ustawy z 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (tekst jedn. DzU z 2008 r. nr 69, poz. 415 ze zm.)[/link].

Przepis ten pozwala staroście na przyznanie bezrobotnemu jednorazowo środków na podjęcie działalności gospodarczej, w tym na pokrycie kosztów pomocy prawnej, konsultacji i doradztwa związane z podjęciem tej działalności, w wysokości określonej w umowie.

Przy czym pomoc ma swoje granice. Nie może być wyższa niż sześciokrotna wysokość przeciętnego wynagrodzenia. Z kolei w razie gdy działalność jest podejmowana na zasadach określonych dla spółdzielni socjalnych, wysokość przyznanych bezrobotnemu środków nie może przekraczać czterokrotnego przeciętnego wynagrodzenia na jednego członka założyciela spółdzielni oraz trzykrotnego przeciętnego wynagrodzenia na jednego członka przystępującego do spółdzielni socjalnej już po jej założeniu.

Wysokość przeciętnego wynagrodzenia jest przyjmowana na dzień zawarcia umowy z bezrobotnym.

Szczegółowe zasady przyznawania pomocy regulują obecnie dwa rozporządzenia ministra pracy i polityki socjalnej. Pierwsze to [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=8BEC710E0DA8C8AC01A9A367D7525405?id=308534]regulacja z 17 kwietnia 2009 r. w sprawie dokonywania refundacji kosztów wyposażenia lub doposażenia stanowiska pracy dla skierowanego bezrobotnego oraz przyznawania bezrobotnemu środków na podjęcie działalności gospodarczej (DzU nr 62, poz. 512 ze zm.).[/link]

Rozporządzenie to zostało ostatnio znowelizowane. Stało się tak za sprawą [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?n=1&id=342152]rozporządzenia z 17 lutego 2010 r. (DzU nr 30, poz 156)[/link]. Wprowadzone zmiany obowiązują od 17 marca br.

Druga regulacja to [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=56BDE9BA1EA209732561E4166782A6D4?id=342154]rozporządzenie z 17 lutego 2010 r. w sprawie przyznawania bezrobotnemu środków na podjęcie działalności na zasadach określonych dla spółdzielni socjalnych (DzU nr 30, poz. 155)[/link]. Akt ten wszedł w życie 17 marca 2010 r.

[srodtytul]Dwa osobne rozporządzenia[/srodtytul]

Wcześniej kwestie przyznawania środków zarówno na założenie lub udział w spółdzielni socjalnej, jak i założenie innego przedsięwzięcia ujęte były w rozporządzeniu z 17 kwietnia 2009 r.

Co się zmieniło? Nie aż tak wiele. Jednak o modyfikacjach warto wiedzieć. Oczywiście nowością jest wykreślenie z tego aktu przepisów dotyczących założenia lub przystąpienia do spółdzielni socjalnej i przeniesienia ich do osobnego rozporządzenia. Ponadto zostały doprecyzowane zasady zabezpieczenia wypłacanych przez starostę pieniędzy.

Wprowadzono dodatkowe przesłanki, które muszą spełniać bezrobotni ubiegający się o pieniądze na biznes. Jakie?

[srodtytul]Przy poręczeniu potrzebne oświadczenie[/srodtytul]

Chodzi bowiem o to, że udzielana ze środków Funduszu Pracy pomoc musi być zabezpieczona. Do tej pory środkami zabezpieczenia zwrotu przez bezrobotnego otrzymanych środków na podjęcie działalności mogły być poręczenia, weksel z poręczeniem (czyli aval), gwarancja bankowa, zastaw na prawach lub rzeczach, blokada rachunku bankowego albo akt notarialny o poddaniu się egzekucji przez dłużnika. Te zabezpieczenia pozostały. Stanowi o tym § 10 ust. 1 rozporządzenia z 17 kwietnia 2009 r.

Teraz jednak w przypadku zabezpieczenia w formie poręczenia poręczyciel będzie musiał złożyć dodatkowe oświadczenie o uzyskiwanych dochodach ze wskazaniem źródła i kwoty dochodu oraz o aktualnych zobowiązaniach finansowych ze wskazaniem wysokości miesięcznej spłaty zadłużenia. Jednocześnie musi on podać swoje imię, nazwisko oraz numer dokumentu potwierdzającego jego tożsamość.

Na tym nie koniec z formalnościami. A to dlatego, że informacje zawarte w tym oświadczeniu poręczyciel ma teraz obowiązek potwierdzić własnym podpisem pod rygorem odpowiedzialności karnej przewidzianej w art. 233 § 1 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=6E7BD714D78073CEB65D53ECF7751266?id=74999]kodeksu karnego[/link].

[srodtytul]Zakazana odmowa[/srodtytul]

Znowelizowany został także § 7 ust. 1 pkt 1 rozporządzenia z 17 kwietnia 2009 r. Uszczegółowiono sytuacje, kiedy wniosek bezrobotnego o udzielenie pomocy może zostać uwzględniony.

Odpowiedź pozytywną dostanie ten, kto w okresie 12 miesięcy poprzedzających złożenie wniosku:

- nie odmówił, bez uzasadnionej przyczyny, przyjęcia propozycji odpowiedniej pracy lub innej formy pomocy określonej w ustawie o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy,

- z własnej winy nie przerwał szkolenia, stażu, wykonywania prac społecznie użytecznych lub innej formy pomocy określonej w ustawie,

- po skierowaniu podjął szkolenie, przygotowanie zawodowe dorosłych, staż lub inną formę pomocy określoną w ustawie.

Poprzednio przepis ten stanowił, że na pozytywne rozpatrzenie wniosku może liczyć ten, kto w okresie 12 miesięcy poprzedzających złożenie wniosku nie odmówił, bez uzasadnionej przyczyny, przyjęcia propozycji odpowiedniego zatrudnienia, innej pracy zarobkowej, szkolenia, stażu, przygotowania zawodowego dorosłych, wykonywania prac interwencyjnych lub robót publicznych.

Pozostałe wymogi pozostały bez zmian. I tak, pomoc starosty dostać może bezrobotny, który nie otrzymał dotychczas z Funduszu Pracy lub z innych środków publicznych bezzwrotnych środków na podjęcie działalności gospodarczej lub rolniczej, założenie lub przystąpienie do spółdzielni socjalnej oraz nie posiadał wpisu do ewidencji działalności gospodarczej w okresie 12 miesięcy przed dniem złożenia wniosku.

[ramka][b]Uwaga [/b]

Kto, składając zeznanie mające służyć za dowód w postępowaniu sądowym lub w innym postępowaniu prowadzonym na podstawie ustawy, zeznaje nieprawdę lub zataja prawdę, podlega karze pozbawienia wolności do lat trzech. Mówi o tym art. 233 § 1 k.k.[/ramka]

[ramka][b]Założenie spółdzielni[/b]

Bezrobotny zamierzający założyć spółdzielnię socjalną lub przystąpić do niej może złożyć do starosty właściwego ze względu na miejsce zamieszkania lub pobytu albo ze względu na siedzibę spółdzielni socjalnej wniosek o przyznanie ze środków Funduszu Pracy jednorazowo środków na założenie lub przystąpienie do spółdzielni socjalnej, w tym na pokrycie kosztów pomocy prawnej, konsultacji i doradztwa związanych z podjęciem tej działalności.

We wniosku określa m.in. formę proponowanego zabezpieczenia zwrotu środków oraz różne oświadczenia, w tym dowodzące, że nie prowadził działalności gospodarczej w okresie 12 miesięcy przed dniem złożenia wniosku oraz nie ma wpisu do Krajowego Rejestru Sądowego potwierdzającego założenie spółdzielni w okresie sześciu miesięcy przed dniem złożenia wniosku.[/ramka]

Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Ubezpieczenia i odszkodowania
Rekordowe odszkodowanie dla pacjenta. Miał operację kolana, wypisano go bez nogi
Prawo karne
Czy Mieszko R. brał substancje psychoaktywne? Są wyniki badań
Prawo w Polsce
Jak zmienić miejsce głosowania w wyborach prezydenckich 2025?
Prawo drogowe
Ważny wyrok dla kierowców i rowerzystów. Chodzi o pierwszeństwo
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem