W okresie 2007 – 2013 samorządy będą mogły realizować wiele różnych projektów, na które przewidziano dofinansowanie. Tylko w samym programie „Infrastruktura i środowisko” można wskazać 21 działań, w których jako potencjalni beneficjenci wymienione są samorządy. Ogólnie zakres realizowanych projektów można podzielić na te związane z szeroko rozumianą infrastrukturą, szkolnictwem i edukacją, wspieraniem zasobów ludzkich oraz tworzeniem bazy dla rozwoju przedsiębiorczości i zwiększaniem atrakcyjności inwestycyjnej terenu podległego danej jednostce terytorialnej.
Podział na programy krajowe i regionalne wywołuje pewne konsekwencje w kwestii wyboru projektów, które mogą uzyskać dofinansowanie. O tym, z jakiego programu skorzystać, decyduje przede wszystkim wielkość projektu, kategoria beneficjenta i zakres oddziaływania (regionalne lub ponadregionalne). I tak, co do zasady, projekty, których wartość przekracza określony w programach regionalnych limit, mogą być finansowane z programów krajowych. Odwrotnie jest w przypadku projektów, których wartość jest stosunkowo niewielka – mogą one uzyskać wsparcie jedynie z programów regionalnych. Niektóre działania ograniczają liczbę beneficjentów, wskazując, że projekty mogą być zgłaszane tylko przez większe jednostki, np. miasta liczące powyżej 15 tysięcy mieszkańców (np. działanie 1.1 programu IiŚ) lub zastrzegając, że mogą być zgłaszane tylko przez miasta na prawach powiatu (np. działanie 6.1 programu IiŚ) albo samorząd wojewódzki (np. działanie 7.1 programu IiŚ). Podmioty wykluczone z działania programu krajowego mogą jednak szukać wsparcia w innych źródłach. I tak na przykład wspomniane działanie 1.1 programu IiŚ przewiduje realizację projektów obejmujących gospodarkę wodno-ściekową tylko przez aglomeracje powyżej 15 tysięcy mieszkańców. Podobne projekty, ale realizowane przez samorządy o liczbie mieszkańców od 5 do 15 tysięcy, będą mogły uzyskać wsparcie w ramach 16 regionalnych programów. Z kolei projekty w aglomeracjach poniżej 5 tys. mieszkańców wsparcia mogą szukać w Programie Rozwoju Obszarów Wiejskich. Wynika to z tego, że projekty zgłaszane w ramach programów krajowych powinny mieć szerszy zakres oddziaływania, a nie tylko lokalny. Przykładem może być działanie 12.1 „Ochrona i zachowanie dziedzictwa kulturowego o znaczeniu ponadregionalnym”. Sama nazwa wskazuje na konieczność szerszego, ponadregionalnego potraktowania realizacji takiego projektu. W niektórych działaniach programów krajowych beneficjenci mogą być wskazani jeszcze dokładniej. Dla przykładu działanie 7.2 PO IiŚ przewidujące rozwój transportu morskiego ogranicza liczbę beneficjentów do wybranych miast.
[b]
[b]Rozwój infrastruktury w największym stopniu będzie finansowany z programu „Infrastruktura i środowisko”. Na dofinansowanie mogą liczyć projekty związane z budową i remontem dróg oraz sieci kolejowej, gospodarką wodno-ściekową, budową oczyszczalni ścieków czy rewitalizacją zniszczonych terenów[/b]
Samorządy mogą też ubiegać się o wsparcie projektów dotyczących ochrony środowiska, w tym związanych z produkcją i dystrybucją energii odnawialnej. Szansę mają przedsięwzięcia dotyczące retencjonowania wody i zapewniające tym samym bezpieczeństwo przeciwpowodziowe. W ramach wybranych działań samorządy mogą ponadto liczyć na wsparcie na ochronę i zachowanie dziedzictwa kulturowego oraz rozwój i poprawę stanu infrastruktury kultury. Korzystanie z tych działań i realizacja różnorodnych projektów powinny sprzyjać polepszaniu warunków życia mieszkańców, rozwijaniu działalności gospodarczej oraz przyciąganiu inwestorów. To z kolei przyczyni się do poprawy wizerunku lokalnego samorządu.