Czy radny może być prezesem klubu sportowego

Czy radny może zasiadać w zarządzie klubu sportowego wykorzystującego stadion miejski (bezpłatne użyczenie) do działalności gospodarczej (reklamy na stadionie, na koszulkach, sprzedaż biletów na mecze i do siłowni)? Dochody przeznaczane są na działalność klubu.

Aktualizacja: 02.12.2008 06:57 Publikacja: 02.12.2008 05:50

Czy radny może być prezesem klubu sportowego

Foto: Fotorzepa, Bartosz Jankowski

Red

[b]Nie[/b] Radny nie może zasiadać we władzach takiego klubu. Działalność radnego polegająca na zarządzaniu stowarzyszeniem (kluby sportowe rejestrowane są najczęściej jako stowarzyszenia) prowadzącym działalność gospodarczą z wykorzystaniem mienia komunalnego gminy, w której radny uzyskał mandat, mieści się w dyspozycji art. 24f ustawy o samorządzie gminnym. Stowarzyszenie bowiem, mimo że jest w myśl art. 2 ust. 1 ustawy – Prawo o stowarzyszeniach zrzeszeniem o celach niezarobkowych, może prowadzić działalność gospodarczą na zasadach ogólnych. Co prawda dochód z takiej działalności służy realizacji celów statutowych stowarzyszenia i nie może być przeznaczony do podziału między członków, ale nie ma to znaczenia z punktu widzenia ograniczeń działalności gospodarczej radnego.

Można więc uznać, że odpłatne świadczenie usług przez stowarzyszenie, w którym radny wchodzi w skład organu zarządzającego, jest działalnością zakazaną w rozumieniu ustawy o samorządzie gminnym. Wypełnienie dyspozycji przepisu art. 24f ust. 1 ustawy o samorządzie gminnym nie jest uzależnione od tego, czy z prowadzenia, zarządzania bądź bycia przedstawicielem lub pełnomocnikiem w prowadzeniu takiej działalności radny uzyskuje dochód czy inne osobiste korzyści. Zarządzając działalnością gospodarczą stowarzyszenia, narusza zakaz zarządzania taką działalnością, bez względu na to, czy czyni to na własny rachunek ani też czy odnosi z niej osobiste korzyści. To, że dochody stowarzyszenia uzyskiwane z prowadzenia działalności gospodarczej są przeznaczone na takie czy inne cele, nie zmienia charakteru takiej działalności. Zasadniczym bowiem celem rozwiązań antykorupcyjnych zawartych w ustawach samorządowych jest wyeliminowanie sytuacji, gdy radny poprzez wykorzystywanie swej funkcji uzyskiwałby nieuprawnione korzyści dla siebie lub bliskich.

[i]Autor jest radcą prawnym w Kancelarii Prawnej Filipek & Kamiński sp.k.[/i]

[i]Podstawa prawna:

– [link=http://aktyprawne.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=163433]ustawa z 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (DzU z 2001 r. nr 142, poz. 1591 ze zm.)[/link]

– [link=http://aktyprawne.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=162203]ustawa z 7 kwietnia 1989 r. – Prawo o stowarzyszeniach (DzU z 2001 r. nr 79, poz. 855 ze zm.)[/link][/i]

Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura 2025: język polski. Odpowiedzi i arkusze CKE
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura 2025: matematyka - poziom podstawowy. Odpowiedzi
Prawo dla Ciebie
Jest decyzja SN ws. wytycznych PKW. Czy wstrząśnie wyborami?
Zawody prawnicze
Egzaminy prawnicze 2025. Z tymi zagadnieniami zdający mieli największe problemy
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku