Wyłączenie takie wynika z art. 8 ust. 5 i 6 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych. Dla zrozumienia i prawidłowego jego stosowania w praktyce niezbędne jest zapoznanie się z definicją podatnika podatku rolnego oraz definicją działalności rolniczej. Definicje te odnajdujemy w ustawie o podatku rolnym.
[srodtytul]Dla innych ustaw[/srodtytul]
Na potrzeby ustawy o podatkach i opłatach lokalnych definicja podatnika podatku rolnego znajduje się w art. 17a ustawy o podatku rolnym i jest odmienna od tej zawartej w art. 3 ww. ustawy. Zgodnie z art. 17a ilekroć w odrębnych przepisach jest mowa o podatniku podatku rolnego, należy przez to rozumieć właściciela, posiadacza samoistnego, użytkownika wieczystego lub posiadacza gospodarstwa rolnego w rozumieniu przepisów ustawy.
[srodtytul]Jak udokumentować[/srodtytul]
Należy podkreślić, iż oświadczenie podatnika jest wystarczającym dowodem na potwierdzenie ustawowych warunków. Powinno ono być pobrane od podatnika w trybie art. 180 § 2 ordynacji podatkowej. W przypadku uzasadnionych wątpliwości co do faktycznego wykorzystania przyczep i naczep należałoby przeprowadzić kontrolę podatkową lub wszcząć postępowanie podatkowe. Wówczas trzeba ustalić faktyczne przeznaczenie przyczep i naczep, np. przez sprawdzenie ewidencji środków trwałych prowadzonej dla celów podatku dochodowego od osób fizycznych, w której ww. pojazdy nie powinny figurować.