Dotychczas jednostki samorządu terytorialnego mogły przekazywać do BIG jedynie dane dłużników alimentacyjnych.
Uchwalona 9 kwietnia 2010 r. [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=ADA01D332E5C0E616FA5872C24C9F13E?id=353665]ustawa o udostępnianiu informacji gospodarczych i wymianie danych gospodarczych (DzU nr 81, poz. 530)[/link] daje jednostkom samorządu terytorialnego nowe narzędzie służące odzyskiwaniu pieniędzy.
Nieuregulowanie płatności za wynajem lokalu (mieszkalnego, usługowego), opłat za dostarczoną wodę i odebrane ścieki, gospodarowanie odpadami może spowodować, że gmina takiego dłużnika wpisze do rejestru i tym samym dane o nim zostaną upublicznione i udostępnione innym instytucjom finansowym (bankom).
Zgodnie z zapisami ustawy o udostępnianiu informacji gospodarczych i wymianie danych gospodarczych gminy, a także powiaty i województwa samorządowe mogą wpisywać do rejestrów biur informacji gospodarczej (BIG) dane wszystkich osób fizycznych, które zalegają z płatnościami na co najmniej 200 zł, oraz dane przedsiębiorców, jeżeli ich długi przekroczą 500 zł.
Opóźnienie w spłacie musi wynosić minimum 60 dni, a nieterminowi płatnicy na 30 dni przed planowanym przekazaniem do BIG negatywnych informacji muszą otrzymać listownie wezwanie do zapłaty ze wskazaniem konsekwencji wpisu do BIG.