Tak stwierdziły sądy administracyjne, rozpatrując skargi na odmowę udostępnienia informacji publicznej. Przewija się w nich generalne stwierdzenie: dyrektorzy szkół odmawiają udostępnienia informacji publicznej, powołując się na tajemnicę rady pedagogicznej.
Do rzecznika praw obywatelskich trafiła skarga od uczennicy i jej rodziców, którym odmówiono udostępnienia protokołów rady pedagogicznej w części dotyczącej tej uczennicy. Odmowę uzasadniono tajemnicą rady pedagogicznej, o której mówi art. 43 ust. 3 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=333804]ustawy o systemie oświaty[/link].
Przepis ten stwierdza, że osoby biorące udział w zebraniu rady pedagogicznej są obowiązane do nieujawniania spraw poruszanych na zebraniu rady pedagogicznej, które mogą naruszać dobra osobiste uczniów lub ich rodziców, a także nauczycieli i innych pracowników szkoły lub placówki.
Tajemnica rady pedagogicznej nie ma jednak charakteru bezwzględnego – uważa rzecznik praw obywatelskich. Nie można powoływać się na ochronę dóbr osobistych, gdy osoba wnioskująca domaga się wyłącznie dotyczących jej informacji.
Podobnie na ochronę dóbr osobistych nauczycieli lub innych pracowników szkoły dyrektor szkoły może się powoływać wyłącznie w razie żądania udostępnienia dokumentów dotyczących sytuacji osobistej nauczyciela, np. protokołów rady pedagogicznej w części dotyczącej sytuacji zdrowotnej lub życia prywatnego nauczycieli – stwierdza zastępca RPO Stanisław Trociuk w wystąpieniu do minister edukacji narodowej.