Służy temu ustalenie obszaru i granic aglomeracji.
Są to miejsca, gdzie mieszka powyżej 2 tys. osób w odpowiedniej odległości od siebie (szczegóły określa prawo wodne). Powinno się w nich rurami przesyłać ścieki komunalne do oczyszczalni i dopiero spełniająca wymagania woda ma trafiać do rzeki.
Obowiązujące od 13 sierpnia 2010 r. [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=361792]rozporządzenie w sprawie sposobu wyznaczania obszaru i granic aglomeracji (DzU nr 137, poz. 922)[/link] mówi, że to sejmik województwa, a nie wojewoda, teraz się tym zajmuje. W praktyce jednak samorządy robią to już od listopada 2008 r., np. w Małopolsce sejmik wyznaczył już 18 takich aglomeracji.
Sejmik, zamierzając wyznaczyć taki obszar, występuje do zainteresowanych gmin o przedstawienie ich planów w tym zakresie.
Gminy przygotowują je, wykorzystując zgodnie z nowymi przepisami studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego, plany miejscowe, decyzje o ustalaniu lokalizacji celu publicznego, a także wieloletnie plany rozwoju i modernizacji urządzeń wodociągowych i kanalizacyjnych.