Zasady i tryb sporządzania miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego określają przepisy [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=9444CEA6D0408B6D94E254F2E9478D98?id=169354]ustawy z 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (DzU nr 80, poz. 717 ze zm.)[/link].
Jak wynika z treści jej art. 17, wójt (burmistrz, prezydent miasta) po podjęciu przez radę gminy uchwały o przystąpieniu do sporządzenia planu miejscowego wykonuje wiele czynności.
Publikuje ogłoszenie w prasie miejscowej oraz w sposób zwyczajowo w gminie przyjęty o podjęciu takiej uchwały zawiadamia o tym fakcie właściwe organy, które projekt planu będą opiniować i uzgadniać, oraz sporządza projekt planu miejscowego wraz z prognozą oddziaływania na środowisko, uwzględniając w nim ustalenia studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy.
Sporządza również prognozę skutków finansowych uchwalenia planu miejscowego.
Po sporządzeniu projektu planu wójt (burmistrz, prezydent miasta) przekazuje go właściwym organom do zaopiniowania i uzgodnienia.