Wszystko za sprawą ustawy żłobkowej, która wchodzi w życie 4 kwietnia.
Publiczne żłobki staną się gminnymi jednostkami budżetowymi, a niepubliczne pozostaną nadal prywatne, ale bez statusu zoz. Ta restrukturyzacja to przejście zakładu na innego pracodawcę (tzw. transfer).
– Jego przyczyną jest ustawowa zmiana formy organizacyjnej żłobków. Od 4 kwietnia pracodawcą dla osób w nich zatrudnionych nie będzie już zoz, ale zwykły prywatny podmiot lub gminna jednostka budżetowa. W związku z tą zmianą kierownicy żłobków muszą poinformować podwładnych o terminie przejścia, prawnych i ekonomicznych jego przyczynach, a także o jego skutkach socjalnych. Przejmowanych pracowników trzeba też zapoznać z warunkami zatrudnienia. W szczególności w zakresie pracy, płacy i przekwalifikowania – tłumaczy adwokat Magdalena Zwolińska z kancelarii Raczkowski i Wspólnicy.
Stare przepisy, nowe obowiązki
Informację o transferze trzeba przekazać co najmniej na 30 dni przed faktyczną jego datą. W wypadku żłobków najpóźniej 4 marca 2011 r., co oznacza, że obowiązek informacyjny musi być zrealizowany w związku z przepisami, które jeszcze nie obowiązują.
Niektórzy kierownicy żłobków informację o transferze już wysłali. Nic by się jednak nie stało, gdyby się z tym spóźnili, bo ze względu na brak spójności w datach termin 30 dni trzeba potraktować umownie. Tym bardziej że za niepodanie informacji o transferze nie ma żadnej sankcji.