Samorządy zajmą się żłobkami

Żłobki nie będą już zakładami opieki zdrowotnej. Pracowników czekają zmiany godzin pracy i wynagradzania

Publikacja: 16.03.2011 04:00

Samorządy zajmą się żłobkami

Foto: Fotorzepa, Dawid Golik

Wszystko za sprawą ustawy żłobkowej, która wchodzi w życie 4 kwietnia.

Publiczne żłobki staną się gminnymi jednostkami budżetowymi, a niepubliczne pozostaną nadal prywatne, ale bez statusu zoz. Ta restrukturyzacja to przejście zakładu na innego pracodawcę (tzw. transfer).

– Jego przyczyną jest ustawowa zmiana formy organizacyjnej żłobków. Od 4 kwietnia pracodawcą dla osób w nich zatrudnionych nie będzie już zoz, ale zwykły prywatny podmiot lub gminna jednostka budżetowa. W związku z tą zmianą kierownicy żłobków muszą poinformować podwładnych o terminie przejścia, prawnych i ekonomicznych jego przyczynach, a także o jego skutkach socjalnych. Przejmowanych pracowników trzeba też zapoznać z warunkami zatrudnienia. W szczególności w zakresie pracy, płacy i przekwalifikowania – tłumaczy adwokat Magdalena Zwolińska z kancelarii Raczkowski i Wspólnicy.

Stare przepisy, nowe obowiązki

Informację o transferze trzeba przekazać co najmniej na 30 dni przed faktyczną jego datą. W wypadku żłobków najpóźniej 4 marca 2011 r., co oznacza, że obowiązek informacyjny musi być zrealizowany w związku z przepisami, które jeszcze nie obowiązują.

Niektórzy kierownicy żłobków informację o transferze już wysłali. Nic by się jednak nie stało, gdyby się z tym spóźnili, bo ze względu na brak spójności w datach termin 30 dni trzeba potraktować umownie. Tym bardziej że za niepodanie informacji o transferze nie ma żadnej sankcji.

Pobory i czas pracy

Zmiana pracodawcy to nie wszystko. 4 kwietnia pracownicy publicznych żłobków staną się pracownikami samorządowymi i będą mieć nowe warunki zatrudnienia. Teraz, jako pracownicy zoz, pracują siedem godzin i 35 minut dziennie oraz 37 godzin i 55 minut tygodniowo. Od 4 kwietnia ich dniówka wzrośnie do ośmiu godzin dziennie i średnio 40 tygodniowo. Modyfikacja obejmie też system wynagradzania, co w wypadku odpraw emerytalnej i rentowej, a także nagrody jubileuszowej będzie korzystniejsze.

– Rzeczywiście, w niektórych wypadkach zyskamy, choć niepokoi nas to, że obecne przepisy o pracownikach samorządowych nie odnoszą się w żaden sposób do sposobu pracy i kwalifikacji personelu żłobkowego, określonych w nowej ustawie. To trzeba zmienić, bo praca tych osób w porównaniu z innymi samorządowcami jest dość specyficzna. W zakresie wynagradzania i kwalifikacji nie powinniśmy być wrzucani do jednego worka. Postulaty w tej sprawie złożyliśmy już u ministra pracy – tłumaczy Bożena Przybyszewska, dyrektor Zespołu Żłobków m. st. Warszawy.

Warunki zatrudnienia personelu żłobkowego nie zmienią się automatycznie już z chwilą transferu. Zostaną zachowane w dotychczasowym kształcie, aż z inicjatywą ich przekształcenia wystąpi pracodawca. Siatkę płac i godziny robocze powinien ujednolicić z przepisami o pracownikach samorządowych za pośrednictwem porozumienia lub wypowiedzenia zmieniającego.

podstawa prawna: ustawa z 4 lutego 2011 r. o opiece nad dziećmi w wieku do lat trzech DzU nr 45, poz. 235

Renata Majewska właścicielka firmy Biuro Kadr i Płac

W umowach o pracę personelu żłobkowego nie trzeba wpisywać nazwy nowego pracodawcy. Żłobek pozbawiony statusu ZOZ działający jako gminna jednostka budżetowa czy podmiot prywatny stanie się stroną umów o pracę z mocy prawa, niezależnie od woli podwładnych czy też realizowania przez kolejnego szefa ciążących na nim powinności. Niemniej jednak takiej modyfikacji można dokonać później przy okazji wcielania w życie wymogów ustawy żłobkowej. Kierownicy żłobków muszą bowiem dostosować do niej siatki płac i inne warunki zatrudniania pracowników, np. w zakresie czasu pracy czy kryteriów kwalifikacyjnych. Tych zmian muszą dokonać na mocy porozumień albo wypowiedzeń zmieniających.

Wszystko za sprawą ustawy żłobkowej, która wchodzi w życie 4 kwietnia.

Publiczne żłobki staną się gminnymi jednostkami budżetowymi, a niepubliczne pozostaną nadal prywatne, ale bez statusu zoz. Ta restrukturyzacja to przejście zakładu na innego pracodawcę (tzw. transfer).

Pozostało jeszcze 93% artykułu
Internet i prawo autorskie
Bruksela pozwała Polskę do TSUE. Jest szybka reakcja rządu Donalda Tuska
Prawnicy
Prokurator z Radomia ma poważne kłopoty. W tle sprawa katastrofy smoleńskiej
Sądy i trybunały
Nagły zwrot w sprawie tzw. neosędziów. Resort Bodnara zmienia swój projekt
Prawo drogowe
Ten wyrok ucieszy osoby, które oblały egzamin na prawo jazdy
Dobra osobiste
Karol Nawrocki pozwany za książkę, którą napisał jako Tadeusz Batyr