Zasady pobierania opłaty targowej określa ustawa o podatkach i opłatach lokalnych.
Zgodnie z jej art. 15 ust. 1 opłacie tej podlegają osoby fizyczne, prawne oraz jednostki organizacyjne bez osobowości prawnej sprzedające na targowiskach. Jak zaś wynika z ust. 2, targowiskami są wszelkie miejsca, w których prowadzony jest handel.
W każdym miejscu
19 czerwca weszła w życie nowelizacja ustawy o podatkach i opłatach lokalnych precyzująca zasady pobierania opłaty targowej. Wyłączyła ona spod opłaty sprzedaż prowadzoną w budynkach lub ich częściach. Tak wynika z ust. 2b dodanego do art. 15.
Sama opłata targowa to nic innego jak podatek obciążający osoby trudniące się handlem (art. 15 ustawy). – Służby fiskalne gminy mogą ją pobierać nie tylko od osób sprzedających na targowiskach wyznaczonych i prowadzonych przez gminę, ale także od tych podmiotów, które handlują na targowiskach prywatnych – wyjaśnia Mariusz Filipek, radca prawny z Kancelarii Prawnej Kamiński & Filipek.
– Opłacie targowej podlega również sprzedaż poza targowiskami, np. na ulicach i placach miejskich. Gminy mogą różnicować wysokość opłaty targowej w zależności od tego, czy handel jest prowadzony w miejscu do tego wyznaczonym czy poza takim obszarem – dodaje.