Sprzedaż z oplata targową nie tylko na bazarze

Opłata targowa za handel prowadzony poza miejscem wyznaczonym może być w praktyce kilkanaście razy wyższa od pobieranej na bazarze

Publikacja: 20.06.2011 05:00

Sprzedaż z oplata targową nie tylko na bazarze

Foto: Fotorzepa, Dorota Awiorko

Zasady pobierania opłaty targowej określa ustawa o podatkach i opłatach lokalnych.

Zgodnie z jej art. 15 ust. 1 opłacie tej podlegają osoby fizyczne, prawne oraz jednostki organizacyjne bez osobowości prawnej sprzedające na targowiskach. Jak zaś wynika z ust. 2, targowiskami są wszelkie miejsca, w których prowadzony jest handel.

W każdym miejscu

19 czerwca weszła w życie nowelizacja ustawy o podatkach i opłatach lokalnych precyzująca zasady pobierania opłaty targowej. Wyłączyła ona spod opłaty sprzedaż prowadzoną w budynkach lub ich częściach. Tak wynika z ust. 2b dodanego do art. 15.

Sama opłata targowa to nic innego jak podatek obciążający osoby trudniące się handlem (art. 15 ustawy). – Służby fiskalne gminy mogą ją pobierać nie tylko od osób sprzedających na targowiskach wyznaczonych i prowadzonych przez gminę, ale także od tych podmiotów, które handlują na targowiskach prywatnych – wyjaśnia Mariusz Filipek, radca prawny z Kancelarii Prawnej Kamiński & Filipek.

– Opłacie targowej podlega również sprzedaż poza targowiskami, np. na ulicach i placach miejskich. Gminy mogą różnicować wysokość opłaty targowej w zależności od tego, czy handel jest prowadzony w miejscu do tego wyznaczonym czy poza takim obszarem – dodaje.

Opłata za sprzedaż w miejscu do tego niewyznaczonym może być kilkanaście razy wyższa od tej pobieranej na targowiskach czy bazarach.

699,27 zł dziennie może w 2011 r. wynosić maksymalnie stawka opłaty targowej pobierana przez gminy

Takie zróżnicowanie opłat akceptuje orzecznictwo. Przykładowo: można wskazać wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z 21 września 2009 r. stwierdzający, że ustanowienie opłaty targowej za handel w miejscach do tego nieprzeznaczonych na poziomie 15-krotnie wyższym niż opłata za handel w miejscach wyznaczonych ma z pewnością jakieś elementy pozafiskalne, ale nie pozostaje w sprzeczności z ustawą o podatkach i opłatach lokalnych (sygn. III SA/Wa  962/09).

Uiszczenie opłaty targowej nie zwalnia sprzedawcy od obowiązku uiszczania innych należności przewidzianych w odrębnych przepisach za korzystanie z urządzeń targowych oraz za inne usługi świadczone przez prowadzącego targowisko.

Czynsz, podatki, kary

Wniesienie opłaty targowej nie zwalnia również od innych obciążeń finansowych, np. czynszu dzierżawnego na rzecz gminy, opłaty skarbowej czy podatku dochodowego od osób prawnych, opłacanych przez korzystających z targowiska (wyrok Sądu Najwyższego z 9 grudnia 1993 r., sygn. III ARN 66/93).

Ponadto osoba prowadząca sprzedaż może – w określonych sytuacjach – zostać ukarana mandatem. Ich wystawianiem zajmują się funkcjonariusze straży miejskiej.

– Najczęściej handlujących karzemy mandatem za brak wpisu do ewidencji – mówi Monika Niżniak, rzecznik prasowy warszawskiej Straży Miejskiej. – Stosownie bowiem do art. 60 1 kodeksu wykroczeń każdy, kto wykonuje działalność gospodarczą bez wymaganego zgłoszenia do ewidencji działalności gospodarczej, wpisu do rejestru działalności regulowanej lub bez wymaganej koncesji albo zezwolenia, podlega karze ograniczenia wolności lub grzywny.

Straż miejska może również ukarać ulicznego sprzedawcę mandatem za zaśmiecanie lub zanieczyszczanie miejsc publicznych (art. 145 k.w.).

– Warszawscy strażnicy asystują ponadto pracownikom stołecznego biura działalności gospodarczej i zezwoleń przeprowadzającym kontrole zezwoleń na prowadzenie ulicznego handlu – wyjaśnia rzecznik.

Straż miejska nie ma natomiast możliwości ukarania mandatem za zajęcie pasa drogowego bez zezwolenia na cele niezwiązane z gospodarką i komunikacją drogową. Art. 99 § 1 pkt 1 k.w. przestał bowiem obowiązywać 8 czerwca 2010 r.

Internet i prawo autorskie
Bruksela pozwała Polskę do TSUE. Jest szybka reakcja rządu Donalda Tuska
Prawnicy
Prokurator z Radomia ma poważne kłopoty. W tle sprawa katastrofy smoleńskiej
Sądy i trybunały
Nagły zwrot w sprawie tzw. neosędziów. Resort Bodnara zmienia swój projekt
Prawo drogowe
Ten wyrok ucieszy osoby, które oblały egzamin na prawo jazdy
Dobra osobiste
Karol Nawrocki pozwany za książkę, którą napisał jako Tadeusz Batyr