Aktualizacja: 22.03.2019 12:15 Publikacja: 22.03.2019 11:30
Foto: AdobeStock
Jak bowiem można pogodzić konstytucyjną ochronę własności, gdy jej ograniczenie może nastąpić w każdym czasie i bez jakiegokolwiek udziału właściciela w działaniach podjętych przez administrację gminną, a nawet bez obowiązku powiadomienia go o tych działaniach zarówno w trakcie jak i po ich zakończeniu? Czy przepisy ustawowe pozwalające administracji na tego rodzaju niespodzianki nie naruszają istoty prawa własności ? Jak mogło dojść do tak poważnych naruszeń fundamentalnych zasad prawa przez ustawodawcę? Stopniowo. Dawna ustawa o ochronie dóbr kultury z 15.02.1962 r. znała instytucję ewidencji, jako jedną z form ochrony dóbr kultury. Zgodnie z art.13 ust.2 – wójt (burmistrz, prezydent) miał obowiązek prowadzić ewidencję dóbr kultury nie wpisanych do rejestru zabytków a znajdujących się na jego terenie. Korelowało to z przepisami art.11 ustawy, nakazującymi uwzględnianie ochrony dóbr kultury w lokalnych budżetach, planach miejscowych i regionalnych oraz w innych aktach prawa stanowionego na szczeblu lokalnym.
Nie należy zaległościami czynszowymi obciążać małoletniego dziecka lokatorów, które jako dorosły może żądać za sądowy wyrok odszkodowania - orzekł Sąd Najwyższy. I uwzględnił skargę nadzwyczajną rzecznika praw obywatelskich.
Jeżeli spadek trafia do osoby, która za życia zmarłego zachowywała się wobec niego niewłaściwie, czy wręcz wyrządziła mu krzywdę, może to rodzić poczucie niesprawiedliwości. Na taką okoliczność w prawie cywilnym przewidziano rozwiązanie w postaci niegodności dziedziczenia. Czym ona jest? Wobec kogo można ją stosować? Kto i z jakich powodów może uznać, że spadkobierca jest niegodny dziedziczenia?
W okresie styczeń–październik 2024 r. liczba dni absencji chorobowej wzrosła o 2,3 proc., a liczba zaświadczeń lekarskich o 3,4 proc. Aż 25,1 mln dni ubezpieczeni spędzili na L-4 z powodu zaburzeń psychicznych – wynika z danych ZUS.
Nawet lekarz, który przyjmuje pacjentów prywatnie, wystawi receptę na leki refundowane. Dzięki temu pacjent, który po prywatnej wizycie będzie chciał dostać bezpłatny lek, nie będzie musiał już iść po taką receptę do lekarza rodzinnego.
Zielone Orły 'Rzeczpospolitej': najważniejsze osiągnięcia nagrodzonych w 2024 roku
Sąd Okręgowy w Suwałkach "usunął" z umowy złotowego kredytu mieszkaniowego stawkę WIBOR i marżę. To oznacza, że spłacie ma podlegać jedynie kapitał - informuje Business Insider.
Mimo wielu promocji sprzedaż nowych mieszkań w listopadzie spadła o 2 proc. Tanich lokali jest mało w ofercie – wynika z danych portalu RynekPierwotny.pl.
Centrum handlowe Silesia City Center w Katowicach kupiła spółka NEPI Rockcastle. Transakcja opiewa na 405 mln euro.
Polska może zostać liderem infrastruktury rowerowej w Europie, ale potrzebuje strategii, specustawy rowerowej i lepszej współpracy administracji – to wnioski z debaty zorganizowanej przez Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego. „Rzeczpospolita” była partnerem wydarzenia.
W przypadku dostawy nieruchomości w pierwszej kolejności należy ustalić, czy może ona być objęta zwolnieniem od VAT, a dopiero gdy do dostawy nieruchomości nie znajdzie zastosowanie zwolnienie zastosować właściwą stawkę podatku.
W przypadku dostawy lokalu razem z wyposażeniem może dojść do sytuacji, w której sprzedający będzie musiał rozpoznać kilka odrębnych transakcji i zastosować do nich różne stawki VAT.
Aż 47 mld zł przeznaczy rząd do 2030 r. na budownictwo społeczne. Jak w nowej rzeczywistości odnajdą się samorządy?
Budowę osiedla na stołecznych Młocinach rozpoczyna Develia. Mieszkania mają być gotowe w pierwszym kwartale 2026 roku.
Pierwsze prawdziwe lofty w Trójmieście, czyli mieszkania w poprzemysłowych murach, powstaną na postoczniowych terenach w Gdańsku. W dawnej formierni wzniesionej na przełomie lat 70. i 80. XIX w. planuje je spółka Stocznia Cesarska Development.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas