Konieczna jest nowelizacja rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych, ponieważ 1 stycznia 2012 r. wchodzi w życie ustawa z 9 czerwca 2011 r. o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej (DzU nr 149, poz. 887). Przewiduje ona utworzenie w jednostkach samorządu terytorialnego nowych stanowisk pracowniczych, m. in. asystenta rodziny (gminy) i koordynatora pieczy zastępczej (powiaty).
Pomocnicze i obsługi
Przygotowany przez MPiPS projekt rozporządzenia rozszerza katalog stanowisk pomocniczych i obsługi o dziewięć nowych, wraz z przypisaniem im minimalnego wynagrodzenia zasadniczego. Będzie ono wynosić od 1300 do 1500 zł.
– Określone przepisami rozporządzenia wynagrodzenie pracowników samorządowych jest wynagrodzeniem minimalnym – wyjaśnia Andrzej Szewc, profesor Wyższej Szkoły Ekonomii i Administracji w Bytomiu. – Pamiętać bowiem trzeba o treści art. 39 ustawy o pracownikach samorządowych, który nakłada na ich pracodawcę obowiązek wydania regulaminu wynagradzania zatrudnionych na podstawie umowy o pracę. Obligatoryjną treścią takiego regulaminu jest określenie stawek maksymalnych wynagrodzenia zasadniczego. Oznacza to, że zarobki na nowych stanowiskach mogą być w poszczególnych j.s.t. różne, w tym wyższe od minimalnych – dodaje prof. Andrzej Szewc.
Projektowana nowelizacja nie będzie natomiast określać wymagań kwalifikacyjnych koniecznych do podjęcia pracy na nowych stanowiskach. Te bowiem określone zostały w przepisach odrębnych, czyli w ustawie o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej.
Przykładowo, zgodnie z art. 12 ustawy, asystentem rodziny może być osoba posiadająca wykształcenie wyższe na kierunku pedagogika, psychologia, socjologia, nauki o rodzinie lub praca socjalna.