Będą nowe posady w gminach i powiatach

Dziewięć nowych stanowisk pracowniczych utworzą gminy i powiaty. To konsekwencja uchwalenia ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej

Publikacja: 19.10.2011 05:00

Będą nowe posady w gminach i powiatach

Foto: Fotorzepa, Rob Robert Gardziński

Konieczna jest nowelizacja rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych, ponieważ 1 stycznia 2012 r. wchodzi w życie ustawa z 9 czerwca 2011 r. o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej (DzU nr 149, poz. 887). Przewiduje ona utworzenie w jednostkach samorządu terytorialnego nowych stanowisk pracowniczych, m. in. asystenta rodziny (gminy) i koordynatora pieczy zastępczej (powiaty).

Pomocnicze i obsługi

Przygotowany przez MPiPS projekt rozporządzenia rozszerza katalog stanowisk pomocniczych i obsługi o dziewięć nowych, wraz z przypisaniem im minimalnego wynagrodzenia zasadniczego. Będzie ono wynosić od 1300 do 1500 zł.

– Określone przepisami rozporządzenia wynagrodzenie pracowników samorządowych jest wynagrodzeniem minimalnym – wyjaśnia Andrzej Szewc, profesor Wyższej Szkoły Ekonomii i Administracji w Bytomiu. – Pamiętać bowiem trzeba o treści art. 39 ustawy o pracownikach samorządowych, który nakłada na ich pracodawcę obowiązek wydania regulaminu wynagradzania zatrudnionych na podstawie umowy o pracę. Obligatoryjną treścią takiego regulaminu jest określenie stawek maksymalnych wynagrodzenia zasadniczego. Oznacza to, że zarobki na nowych stanowiskach mogą być w poszczególnych j.s.t. różne, w tym wyższe od minimalnych – dodaje prof. Andrzej Szewc.

Projektowana nowelizacja nie będzie natomiast określać wymagań kwalifikacyjnych koniecznych do podjęcia pracy na nowych stanowiskach. Te bowiem określone zostały w przepisach odrębnych, czyli w ustawie o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej.

Przykładowo, zgodnie z art. 12 ustawy, asystentem rodziny może być osoba posiadająca wykształcenie wyższe na kierunku pedagogika, psychologia, socjologia, nauki o rodzinie lub praca socjalna.

Na stanowisku tym będzie można zatrudnić również osobę legitymującą się dowolnym innym wykształceniem wyższym, a nawet średnim, pod warunkiem że zostanie ono uzupełnione szkoleniem przygotowującym do pracy z dziećmi lub rodziną.

Wymagany staż pracy

Nowe rozporządzenie określi natomiast minimalny wymagany staż pracy dla nowych stanowisk. Będzie wynosił od dwóch lat (np. asystent rodziny z wykształceniem wyższym) do ośmiu lat (np. starszy asystent rodziny z wykształceniem średnim).

Projekt koryguje również wymagania kwalifikacyjne dla dotychczasowych stanowisk: starszej opiekunki i opiekunki dziecięcej.

Nastąpi to poprzez odesłanie do odpowiednich przepisów ustawy o wspieraniu rodziny (art. 26 i art. 98). Wymagają one od opiekuna ukończenia szkoły przygotowującej do pracy w zawodzie opiekuna dziecięcego lub pielęgniarki albo studiów pedagogicznych.

etap legislacyjny: uzgodnienia zewnętrzne

Nowe stanowiska i ich zaszeregowanie: Kto znajdzie pracę w gminie

Od 1 stycznia 2012 r. w jednostkach organizacyjnych pomocy społecznej oraz w centrach integracji społecznej zatrudnienie znajdą:

- starszy wychowawca w placówce wsparcia dziennego

- starszy koordynator rodzinnej pieczy zastępczej

- starszy asystent rodziny

- wychowawca w placówce wsparcia dziennego

- koordynator rodzinnej pieczy zastępczej

- asystent rodziny

- młodszy wychowawca w placówce wsparcia dziennego

- młodszy koordynator rodzinnej pieczy zastępczej

- młodszy asystent rodziny.

Czytaj także w serwisie:

Samorząd

Internet i prawo autorskie
Bruksela pozwała Polskę do TSUE. Jest szybka reakcja rządu Donalda Tuska
Prawnicy
Prokurator z Radomia ma poważne kłopoty. W tle sprawa katastrofy smoleńskiej
Sądy i trybunały
Nagły zwrot w sprawie tzw. neosędziów. Resort Bodnara zmienia swój projekt
Prawo drogowe
Ten wyrok ucieszy osoby, które oblały egzamin na prawo jazdy
Dobra osobiste
Karol Nawrocki pozwany za książkę, którą napisał jako Tadeusz Batyr