Zdaniem związku projekt ustawy wprowadza szereg rozwiązań o charakterze ustrojowym, niekorzystnych dla jednostek samorządu terytorialnego, a ustalenia w nim zawarte naruszają dotychczasowe dobre praktyki i rozwiązania legislacyjne umożliwiające mieszkańcom wiejskich gmin rozwijanie aktywności publicznej.
Mariusz Poznański, przewodniczący związku stwierdza w piśmie wysłanym do Kancelarii Prezydenta, że ustawa w tym kształcie pomniejsza rolę zebrania wiejskiego, rady sołeckiej i sołtysa, natomiast zwiększa odpowiedzialność rady gminy i wójta wobec mieszkańców za realizację budżetu. Równocześnie nie zobowiązuje mieszkańców do działania na rzecz rozwoju całej gminy a wręcz odwrotnie – zauważa Poznański - daje prawne podstawy do wymuszania na radzie gminy i wójcie realizacji inwestycji zgodnych z ich oczekiwaniem, które niekoniecznie są związane z równomiernym rozwojem całej gminy.
Przewodniczący ZGWRP akcentuje, że zebranie wiejskie jest fundamentem demokracji wynikającym z kilkudziesięcioletniej tradycji. Obecnie każdy mieszkaniec ma prawo w nim czynnie uczestniczyć, dyskutować i poprzez głosowanie ustalać kolejność planowanych do realizacji inwestycji. To w trakcie otwartej dyskusji uzyskuje się niezbędny kompromis pomiędzy mieszkańcami różnych miejscowości czy ulic - przekonuje. Projekt ustawy podważa ten fundament – stwierdza Poznański.
Związek negatywnie ocenił projekt ustawy o wzmocnieniu udziału mieszkańców w działaniach samorządu terytorialnego, o współdziałaniu gmin, powiatów i województw oraz o zmianie niektórych ustaw, który został przygotowany przez zespół doradców przy Prezydencie RP.
W trakcie konsultacji projekt został skrytykowany także przez Związek Powiatów Polskich, Związek Miast Polskich i Rzecznika Praw Obywatelskich.