Krystyna Szumilas, minister edukacji narodowej, ciągle nie podpisała rozporządzenia w sprawie ramowych planów nauczania. Określa ono m.in., jakich przedmiotów i w jakiej liczbie godzin będą się uczyć uczniowie, którzy rozpoczną naukę w szkołach ponadgimnazjalnych od 1 września.
Nowa podstawa programowa
Dyrektorzy liceów podkreślają, że brak przepisów uniemożliwia im przygotowanie ofert dla gimnazjalistów i zaplanowanie organizacji pracy w roku szkolnym 2012/2013.
– Brak przepisów jest coraz bardziej uciążliwy – mówi Bogna Skoraszewska, dyrektor Liceum Ogólnokształcącego im. Henryka Sienkiewicza we Wrześni. – Coraz więcej gimnazjalistów i ich rodziców pyta, jak będzie wyglądał nabór i co zaoferuje im szkoła. A ja nie mogę im przekazać pełnej informacji, bo nie wiem, czy będziemy przyjmować do szkoły czy już do konkretnej klasy. Decyzji nie mogę podjąć, póki nie poznam rozporządzenia – wyjaśnia.
Sprawa jest poważna, bo od przyszłego roku szkolnego w liceach i technikach będzie obowiązywała nowa podstawa programowa. Całkowicie zmienią się zasady nauczania, a także wymiar godzin poszczególnych przedmiotów w kolejnych latach nauki. W pierwszej klasie uczniowie będą kontynuować realizację programu z gimnazjum – wszyscy będą się uczyć tego samego. Profile mają obowiązywać dopiero od drugiej klasy. Prawdopodobnie po pierwszym semestrze nauki w pierwszej klasie uczniowie wybiorą przedmioty rozszerzone (od dwóch do czterech).
MEN tłumaczy, że projekt jest dostępny w Biuletynie Informacji Publicznej już od 13 października 2011 r. i każdy może się z nim zapoznać.