Spadek dochodów i cięcia wydatków - to rzeczywistość z jaką będzie się zmagać większość gmin i powiatów w 2012 r. Regionalna izba obrachunkowa w Opolu opublikowała analizę uchwał budżetowych jednostek samorządu terytorialnego na bieżący rok. Wynika z niej że samorządy województwa opolskiego tną swoje budżety nawet o 80 proc., nie czekając na wejście w życie przygotowywanej przez resort finansów reguły wydatkowej.
Z przedstawionych przez opolskie RIO wyliczeń wynika, że 78 proc. jednostek zaplanowało zmniejszenie swoich wydatków. Cięcia wprowadziły 52 gminy, 11 powiatów, a także samorząd województwa.
42,7 mln zł - tyle ma wynieść w 2012 r. nadwyżka budżetowa 25 samorządów z województwa opolskiego
Najbardziej swoje budżety tną powiaty. Średnio o prawie 61 proc. Wydatki w gminach spadną średnio o prawie 35 proc. rekordzistami cięć są powiat oleski, który wydatki ograniczył o 96,5 proc. oraz gmina Lewin Brzeski, która wydatki budżetowe redukuje o 89 proc.
- Jednostki samorządu terytorialnego przy planowaniu budżetów na rok bieżący zakładały racjonalizację zatrudnienia w urzędach i jednostkach podległych, zamrożenie wynagrodzeń dla pracowników, a także realizację tylko tych zadań, których wykonywanie jest ich ustawowym obowiązkiem -informuje wydział informacji, analiz i szkoleń regionalnej izby obrachunkowej w Opolu. -Działania te mają w intencji samorządów spowodować wygospodarowanie nadwyżek operacyjnych pozwalających spełnić w 2014 r. wymogi nowego wskaźnika zadłużenia, o którym mowa w art. 243 ustawy z 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych. -Przepis ten ustala nieprzekraczalne wysokości kwot przypadające do spłaty w danym roku budżetowym z tytułu długu jednostki samorządu terytorialnego -wyjaśnia prof. Cezary Kosikowski z Uniwersytetu w Białymstoku. -Przepis ten po raz pierwszy znajdzie zastosowanie do uchwał budżetowych na 2014 r. -dodaje.