Do Rzecznika Praw Obywatelskich trafiają skargi od samorządowców i ich małżonków na treść nowych, projektowanych wzorów oświadczeń majątkowych.
Chodzi o nowy kształt punktu VI oświadczeń majątkowych składanych przez wójtów (zastępców wójtów), sekretarzy, skarbników, kierowników jednostek organizacyjnych gminy, osoby zarządzające gminnymi osobami prawnymi oraz osoby wydające w imieniu wójta decyzje administracyjne. Przewiduje on obowiązek rozdzielnego wpisania w oświadczeniu majątkowym, wysokości dochodów uzyskanych przez osobę zobowiązaną do złożenia takiego oświadczenia i jej małżonka.
- Zwrócić należy uwagę, że obowiązujące druki oświadczeń majątkowych nie obligują osób składających tego rodzaju oświadczenie do rozdzielnego wskazania wysokości dochodów uzyskanych przez małżonków - wyjaśnia Irena Lipowicz, Rzecznik Praw Obywatelskich. - Wypełniane na dzień dzisiejszy druki oświadczeń wymagają od osób składających oświadczenie podania łącznej kwoty uzyskanego dochodu przez małżonków mających wspólność majątkową - dodaje.
Zdaniem skarżących nowy kształt punktu VII oświadczenia majątkowego narusza ich prawo do prywatności poprzez wyraźne wskazanie uzyskiwanego przez nich dochodu.
Wątpliwości te podziela RPO. - Nie można przyjąć, że proponowane w projekcie rozporządzenia rozwiązanie mają zmierzać do realizacji celu, jaki wiąże się z obowiązkiem składania oświadczeń majątkowych. Zdaniem Ireny Lipowicz do takiego wniosku można również dojść po zapoznaniu się z uzasadnieniem projektu tego rozporządzenia. Z jego treści wyraźnie wynika, że pozyskiwanie tego rodzaju danych w formie proponowanej przez projekt nie jest niezbędne do realizacji zadań jakie wiążą się z obowiązkiem składania oświadczeń majątkowych.