Projektowane druki składanych przez samorządowców oświadczeń majątkowych naruszają prywatność ich małżonków

Projektowane druki składanych przez samorządowców oświadczeń majątkowych naruszają prywatność ich małżonków. Wymagają bowiem podania informacji o dochodach tych osób

Publikacja: 13.03.2012 12:53

Projektowane druki składanych przez samorządowców oświadczeń majątkowych naruszają prywatność ich ma

Projektowane druki składanych przez samorządowców oświadczeń majątkowych naruszają prywatność ich małżonków

Foto: www.sxc.hu

Do Rzecznika Praw Obywatelskich trafiają skargi od samorządowców i ich małżonków na treść nowych, projektowanych wzorów oświadczeń majątkowych.

Chodzi o nowy kształt punktu VI oświadczeń majątkowych składanych przez wójtów (zastępców wójtów), sekretarzy, skarbników, kierowników jednostek organizacyjnych gminy, osoby zarządzające gminnymi osobami prawnymi oraz osoby wydające w imieniu wójta decyzje administracyjne. Przewiduje on obowiązek rozdzielnego wpisania w oświadczeniu majątkowym, wysokości dochodów uzyskanych przez osobę zobowiązaną do złożenia takiego oświadczenia i jej małżonka.

- Zwrócić należy uwagę, że obowiązujące druki oświadczeń majątkowych nie obligują osób składających tego rodzaju oświadczenie do rozdzielnego wskazania wysokości dochodów uzyskanych przez małżonków - wyjaśnia Irena Lipowicz, Rzecznik Praw Obywatelskich. - Wypełniane na dzień dzisiejszy druki oświadczeń wymagają od osób składających oświadczenie podania łącznej kwoty uzyskanego dochodu przez małżonków mających wspólność majątkową - dodaje.

Zdaniem skarżących nowy kształt punktu VII oświadczenia majątkowego narusza ich prawo do prywatności poprzez wyraźne wskazanie uzyskiwanego przez nich dochodu.

Wątpliwości te podziela RPO. - Nie można przyjąć, że proponowane w projekcie rozporządzenia rozwiązanie mają zmierzać do realizacji celu, jaki wiąże się z obowiązkiem składania oświadczeń majątkowych. Zdaniem Ireny Lipowicz do takiego wniosku można również dojść po zapoznaniu się z uzasadnieniem projektu tego rozporządzenia. Z jego treści wyraźnie wynika, że pozyskiwanie tego rodzaju danych w formie proponowanej przez projekt nie jest niezbędne do realizacji zadań jakie wiążą się z obowiązkiem składania oświadczeń majątkowych.

- Sam fakt ułatwienia pracy organom dokonującym odpowiedniej weryfikacji oświadczeń majątkowych, przy uwzględnieniu prawa do prywatności małżonków osób zobowiązanych do złożenia oświadczenia majątkowego, nie uzasadnia wprowadzenia tak daleko idącego rozwiązania, wywierającego bezpośredni wpływ na prawa jednostek -wyjaśnia Rzecznik Praw Obywatelskich. - Zwłaszcza, że małżonkowie samorządowców nie są bezpośrednimi adresatami obowiązku złożenia oświadczeń majątkowych - dodaje Irena Lipowicz.

Czytaj także w serwisie:

Samorząd

»

Praca w samorządzie

»

Internet i prawo autorskie
Bruksela pozwała Polskę do TSUE. Jest szybka reakcja rządu Donalda Tuska
Prawnicy
Prokurator z Radomia ma poważne kłopoty. W tle sprawa katastrofy smoleńskiej
Sądy i trybunały
Nagły zwrot w sprawie tzw. neosędziów. Resort Bodnara zmienia swój projekt
Prawo drogowe
Ten wyrok ucieszy osoby, które oblały egzamin na prawo jazdy
Dobra osobiste
Karol Nawrocki pozwany za książkę, którą napisał jako Tadeusz Batyr