Taki zapis znalazł się w uchwale Rady Gminy Terespol w sprawie przystąpienia do procedury zamiany siedziby władz gminy oraz przeprowadzenia konsultacji z mieszkańcami. Wojewoda lubelski w rozstrzygnięciu nadzorczym stwierdził, że rada gminy rażąco naruszyła prawo. Zgodnie z przepisami ustawy o samorządzie gminnym (art. 5a) może określać w drodze uchwały tylko zasady oraz tryb przeprowadzenia konsultacji. Ustalenie lub ograniczenie kręgu uprawionych do udziału w konsultacjach wykracza poza ustawowe upoważnienie. Krąg osób uprawnionych do udziału w konsultacjach został bowiem określony przez samego ustawodawcę. Są nimi mieszkańcy gminy, czyli osoby mieszkające w miejscowości położonej na jej obszarze z zamiarem stałego pobytu. Pojęcie mieszkańca nie jest tożsame z pojęciem osoby posiadającej czynne prawo wyborcze. Prawa do udziału w konsultacjach nie odbiera też pozbawienie praw publicznych lub ubezwłasnowolnienie.
Wojewoda zakwestionował również zapis uchwały określający, że „termin rozpoczęcia i zakończenia konsultacji określi wójt gminy Terespol po wejściu w życie niniejszej uchwały przez jego podanie do publicznej wiadomości, z tym że czas trwania konsultacji ustala się na co najmniej 15 dni kalendarzowych".
Wojewoda uważa, że termin rozpoczęcia i zakończenia konsultacji to kompetencja rady gminy, a nie wójta, co wynika z brzmienia art. 5a ust. 2 ustawy o samorządzie gminnym, w którym ustawodawca użył jednoznacznego sformułowania „określa uchwała rady gminy".
Za przedwczesny wojewoda uznał też zapis upoważniający wójta do podjęcia działań w sprawie zmiany siedziby władz gminy, bo czynności związane ze zmianą siedziby będą podejmowane po zakończeniu konsultacji.
sygnatura akt NK-BP-II. 4131.53.2012