Karta dużej rodziny to zbiór przywilejów dla rodzin posiadających troje i więcej dzieci pozostających na utrzymaniu rodziców. Co istotne, do jej uzyskania nie jest wymagane kryterium dochodowości. Joanna Krupska, prezes Związku Dużych Rodzin „Trzy plus", i matka siedmiorga dzieci, mówi, że celem Karty nie jest prowadzenie polityki socjalnej, ale spowodowanie, by rodzice posiadający wiele dzieci nie czuli się wykluczeni np. z życia kulturalnego.
– Dzięki Karcie mogą wyjść całą rodziną do kina lub teatru bez głębokiego sięgania do kieszeni kosztem zaspokojenia innych potrzeb. Chodzi o to, aby dowartościować tych, którzy podejmują trud wychowania trójki lub więcej dzieci – mówi Joanna Krupska.
Wejście ze zniżką
Dokument ma postać karty. Wydawany jest na rok z możliwością przedłużenia. Uprawnia do wielu zniżek. Na przykład w Gdańsku do darmowych przejazdów komunikacją publiczną we wszystkie dni tygodnia, bezpłatnego wejścia do miejskiego zoo oraz ulg w biletach do teatru i muzeum. W Grodzisku Mazowieckim do 50-proc. zniżki na bilety do kina i na miejski basen, przejazdy miejską komunikacją (bezpłatnie jeżdżą rodziny posiadające czwórkę i więcej dzieci). Władze tego miasta podkreślają, że do inicjatywy przyłączyły się instytucje komercyjne: restauratorzy, sklepy, szkoły językowe, placówki medyczne, apteki, zakłady usługowe.
– Widzą korzyści płynące choćby ze zwiększonego obrotu – mówi Piotr Galiński, wiceburmistrz Grodziska Mazowieckiego.
W Lublinie, w którym Kartę trzy plus rada miasta przyjęła w ubiegłym tygodniu, chęć przystąpienia do projektu zadeklarowały już 42 podmioty. Podobnie jest w Krakowie. Tam krakowska Karta rodziny 4+ umożliwia rodzinom z czwórką i więcej dzieci dostęp do tańszych usług oferowanych przez ponad 70 firm z bonifikatą od 3 do 50 proc. W zamian otrzymują specjalną naklejkę informującą, że biorą udział w akcji. Miasto z każdym zawiera stosowne porozumienie.