Rada Miasta Sejny podjęła uchwałę w sprawie ustalenia sposobu sprawiania pogrzebu i zasad zwrotu wydatków na pokrycie kosztów pogrzebu. Po jej przeanalizowaniu wojewoda podlaski stwierdził, że niniejsza uchwała podjęta została z istotnym naruszeniem prawa, w związku z czym stwierdził jej nieważność (sygn. akt NK.II.4131.127.2012.AR).
- W treści uchwały rada określiła m.in krąg podmiotów, którym przysługuje sprawianie pogrzebu przez gminę – mówi Aneta Kuberska, zastępca dyrektora Wydziału Nadzoru i Kontroli Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego. – Rada zawężając krąg osób uprawnionych do pogrzebu na koszt gminy naruszyła art. 10 ustawy o cmentarzach i chowaniu zmarłych – wyjaśnia.
W art. 10 ust. 1 ustawy, określone zostały przez ustawodawcę podmioty, którym przysługuje prawo chowania zmarłych. Zgodnie z tym przepisem prawo pochowania zwłok ludzkich ma najbliższa pozostała rodzina osoby zmarłej. Natomiast ust. 2 stanowi, iż zwłoki niepochowane przez najbliższą rodzinę mogą zostać przekazane do celów naukowych publicznej uczelni medycznej lub publicznej uczelni prowadzącej działalność dydaktyczną i badawczą w dziedzinie nauk medycznych. W sytuacji niepochowania zwłok przez rodzinę lub nieprzekazania ich publicznej uczelni zwłoki są chowane przez gminę właściwą ze względu na miejsce zgonu.
- Stwierdzić zatem należy, iż przytoczony przepis ustawy o cmentarzach i chowaniu zmarłych ustanawia po stronie gminy obowiązek pochowania zwłok ludzkich niepochowanych w sposób w tym przepisie określony – wyjaśnia Aneta Kuberska. - Dlatego też rada nie jest władna do określenia kręgu osób, którym przysługuje prawo pochówku przez gminę - dodaje.
ustawa o cmentarzach i chowaniu zmarłych ustanawia po stronie gminy obowiązek pochowania zwłok ludzkich