W okresie wakacyjnym wzrasta zainteresowanie (w szczególności na terenach rekreacyjno-wypoczynkowych) możliwością prowadzenia różnego rodzaju handlu. Gminy, wykorzystując zapotrzebowanie, organizują place targowe, rynki, pasaże, a następnie odpłatnie dzierżawią je kupcom. Nieodłącznym elementem takiej inwestycji są wydatki stale ponoszone na jej utrzymanie (remonty, media, ochrona itp.).

Niewątpliwie dzierżawa miejsca handlowego stanowi w ustawie o VAT czynność opodatkowaną . To z kolei wydaje się uzasadniać możliwość odliczania VAT w całości. Gmina pobiera  jednak również opłatę targową od zajętego na handel  dzierżawionego miejsca. To zaś świadczy o tym,  że targowisko nie jest wykorzystywane wyłącznie do prowadzenia czynności opodatkowanych.

Wojewódzki Sąd Administracyjne w Gorzowie Wielkopolskim, rozpoznając taką właśnie sprawę, wydał jednoznaczny werdykt. W wyroku z 26 kwietnia 2012 r. (sygn. akt I SA/Go 144/12) uznał, że czym innym jest pobieranie wynagrodzenia za udostępnianie miejsc na targowisku (czynność opodatkowana), a czym innym pobieranie opłaty targowej z mocy prawa (aktywność nieobjęta regulacją ustawy o VAT). Dlatego też, jeśli plac targowy jest wykorzystywany wyłącznie w takim zakresie (dzierżawa i pobieranie opłat targowych), podatek naliczony od wydatków związanych z jego utrzymaniem podlega odliczeniu w pełnej wysokości.

Uzasadniając swoje stanowisko, sąd powołał się na uchwałę NSA (sygn. akt I FPS 9/10), w której stwierdzono, że czynności niepodlegające opodatkowaniu nie mogą wpłynąć na zakres prawa do odliczenia podatku naliczonego.

Gdy zatem  gmina (podatnik) ponosi koszty związane z utrzymaniem targowiska wykorzystywanego wyłącznie do prowadzenia czynności opodatkowanych, a oprócz tego z mocy prawa pobiera od prowadzących sprzedaż opłatę targową (czynność niepodlegająca VAT), przysługuje jej pełne prawo do odliczenia podatku naliczonego, który wynika z takich wydatków.