Pod deklaracją podpisali się burmistrzowie i wójtowie wszystkich gmin wchodzących w skład powiatu wałbrzyskiego oraz dwie gminy z powiatu kłodzkiego i kamieniogórskiego. Uchwały w tej sprawie podjęły też rady gmin.
Aglomeracja wałbrzyska ma liczyć ponad 300 tys. ludności. W ten sposób Wałbrzych aspiruje do roli południowo-zachodniej metropolii, która skutecznie może się starać o środki unijne z Funduszu Spójności w latach 2014–2020.
– Zaproponujemy model rozwoju dla zniwelowania różnic pomiędzy dużym ośrodkiem miejskim, jakim jest Wałbrzych, a regionami peryferyjnymi – oświadczył Roman Szełemej, prezydent Wałbrzycha.
Obecnie Wałbrzych przystąpił do opracowania specjalnego programu operacyjnego, który uwzględni cele i kierunki rozwoju zawarte w Polityce Spójności UE. Ostateczny projekt integracji terytorialnej zostanie przedstawiony radom gmin pod dyskusję i podjęcie uchwał.
Zainicjowanie tworzenia nowego zespołu miejskiego stanowi dla gminy dodatkowy argument, aby starać się o przywrócenie praw powiatu. Związek Powiatów Polskich popiera sprzeciw zarządu starostwa wałbrzyskiego i rady powiatu o wydzielenie z tego powiatu Wałbrzycha i nieprzyjmowanie przez Radę Ministrów rozporządzenia w sprawie przywrócenia miastu Wałbrzych statusu miasta na prawach powiatu.