Środki zarezerwowane na tego typu projekty pochodzą z tzw. działania 8.3 „Przeciwdziałanie wykluczeniu cyfrowemu - eInclusion" programu „Innowacyjna gospodarka". Za jego realizację, czyli ogłaszanie konkursów, ocenę projektów i wybór tych najlepszych odpowiada instytucja, kryjąca się pod nazwą Władza Wdrażająca Programy Europejskie. O dofinansowanie mają prawo ubiegać się jednostki samorządu terytorialnego, ich związki lub stowarzyszenia oraz konsorcja jst i organizacji pozarządowych. Zaś na dofinansowanie mogą liczyć projekty składające się m.in. z następujących elementów:
- całkowitego lub częściowego pokrycia kosztów dostępu do Internetu w gospodarstwach domowych na obszarze objętym projektem (maks. przez okres 3 lat),
- dostarczenia, instalacji oraz serwisowania sprzętu komputerowego i/lub niezbędnego oprogramowania,
- zorganizowania szkoleń dla ostatecznych użytkowników (mieszkańców) z zakresu obsługi komputera, korzystania z Internetu, nabycia umiejętności niezbędnych dla świadczenia pracy lub edukacji z wykorzystaniem Internetu.
Tego typu przedsięwzięcia mają sprawić, że więcej ludzi nie tylko będzie miało dostęp do sieci, ale także będzie umiało wykorzystać możliwości jakie daje. W szczególności chodzi tu o osoby, które ze względu na koszty nie decydowały się na zakup własnego komputera lub podłączenia go do Internetu.