Konstytucja gwarantuje ochronę praw także gmin

Gwarantowane przez konstytucję prawa gmin są ekwiwalentne do tych przysługujących człowiekowi. Dlatego TK nie powinien odmawiać ich ochrony.

Publikacja: 14.03.2013 10:35

We wczorajszym orzeczeniu Trybunał Konstytucyjny umorzył sprawę zbadania zgodności z konstytucją przepisów ustawy o stosunku Państwa do Kościoła katolickiego. Chodziło o regulacje, które pozbawiały gminy prawa strony w postępowaniach przed komisją majątkową. Jak również o te, które – w ocenie rzecznika praw obywatelskich – uniemożliwiały gminom skarżenie orzeczeń komisji do sądów administracyjnych (sygnatura akt: K 25/10).

Trybunał uznał, że z powodu uchylenia tych regulacji sprawa podlega umorzeniu. Dodatkowo podkreślił, że przepisy ustawy o Trybunale Konstytucyjnym, które dopuszczają możliwość badania zgodności z konstytucją uchylonych ustaw ze względu na potrzebę ochrony konstytucyjnych praw i wolności, nie mają zastosowania do jednostek samorządu terytorialnego (art. 39 ust. 3).

Ze stanowiskiem tym nie zgodziło się aż pięciu sędziów Trybunału. Zdanie odrębne do wczorajszego orzeczenia zgłosił Andrzej Rzepliński, prezes TK, oraz sędziowie: Stanisław Biernat, Leon Kieres, Piotr Tuleja i Andrzej Wróbel.

W ocenie sędziów nieprawidłowe jest uznanie, że gmina nie może korzystać z ochrony gwarantowanych jej konstytucją praw poprzez zastosowanie do niej art. 39 ust. 3 ustawy o Trybunale Konstytucyjnym. Trzeba bowiem rozróżnić sytuacje, w których gmina występuje jako organ władzy, od sytuacji, w których występuje w obrocie prawnym, jako właściciel.

W ocenie sędziów w rozpatrywanej przez Trybunał  Konstytucyjny sprawie chodziło o gminę rozumianą jako podmiot pozbawiony możliwości obrony swych praw, poddany ingerencji z zewnątrz, a więc wymagający ochrony.

– Chodzi o gminę rozumianą jako wspólnota mieszkańców, która po pierwsze, została pozbawiona możliwości uczestniczenia w postępowaniu przed komisją majątkową, a po drugie, odmówiono jej prawa do sądowej kontroli wydanego przez działającą w imieniu państwa komisję orzeczenia – podkreślał sędzia Biernat .

Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Ubezpieczenia i odszkodowania
Rekordowe odszkodowanie dla pacjenta. Miał operację kolana, wypisano go bez nogi
Prawo karne
Czy Mieszko R. brał substancje psychoaktywne? Są wyniki badań
Prawo w Polsce
Jak zmienić miejsce głosowania w wyborach prezydenckich 2025?
Prawo drogowe
Ważny wyrok dla kierowców i rowerzystów. Chodzi o pierwszeństwo
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem