Jak co roku rezerwa subwencji oświatowej zostanie podzielona według kryteriów ustalonych przez Komisję Wspólną Rządu i Samorządu Terytorialnego oraz ministerstwa: finansów i edukacji narodowej. W tym roku wynosi ona 0,4 proc. subwencji, czyli 160 mln zł. W ostatecznej wersji zasad podziału ogłoszonych przez MEN nie ma możliwości ubiegania się o środki na remonty, dostosowujące szkoły do potrzeb sześciolatków. Rezerwa, jak w poprzednich latach, będzie przeznaczona przede wszystkim na korektę z tytułu błędów popełnionych przez kuratoria oświaty i ministerstwo przy agregowaniu danych w systemie informacji oświatowej (SIO). Drugim kryterium jest wzrost liczby uczniów przeliczeniowych w stosunku do danych z SIO przyjętych do naliczania subwencji, czyli po 30 września i 10 października 2012 r Nieprzekraczalny termin składania wniosków to 28 czerwca, jeśli wzrost zadań nastąpił w pierwszym półroczu tego roku i do 17 października, jeśli dotyczy okresu od 1 września 2013 r.
O dofinansowanie można też się starać z tytułu szkód spowodowanych przez zdarzenia losowe, np. pożar, grad. W tym wypadku jednak należy wykazać, że samorząd zaplanował środki własne na koszty remontu i nie korzystał z pomocy na ten sam cel rok wcześniej. W tym wypadku wnioski będą przyjmowane w trzech turach (patrz ramka).
Gminy mogą tez się ubiegać o dofinansowanie wyposażenia w sprzęt szkolny i pomoce dydaktyczne sal oddanych do użytku w pierwszych trzech kwartałach 2013 r. Dofinansowanie przysługuje jedynie w przypadku, gdy w szkołach i placówkach nastąpił wzrost liczby sal lekcyjnych w porównaniu z rokiem 2012. Jeśli jednak w danym samorządzie nie przybyło sal lekcyjnych w porównaniu z 2012 r., dofinansowanie nie zostanie przyznane. Wnioski będą przyjmowane w dwóch turach. Pierwsze będą przyjmowane do 29 kwietnia.
Jak co roku z rezerwy można też sfinansowanie remonty likwidujące bariery architektonicznych oraz na pokrycie kosztów odpraw dla nauczycieli zwalnianych z powodu likwidacji szkoły lub zmian organizacyjnych. Jeśli jednak w danym samorządzie odnotowano wzrost liczby etatów w 2013 r. w stosunku do 2012 r., to nie otrzyma on wsparcia.
Samorządy mogą tez starać się o wsparcie na inne zadania o jednorazowym charakterze, nieuwzględnione w części oświatowej subwencji, pozytywnie zaopiniowane przez Zespół ds. Edukacji, Kultury i Sportu Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego.