Tak wynika z odpowiedzi Ministerstwa Finansów na interpelację wniesiona przez posła Piotra Zgorzelskiego (nr 18393).
- Przepisy prawa rozróżniają drogi dojazdowe do gruntów rolnych i leśnych oraz do obiektów użyteczności publicznej, jak i grunty zajęte pod wewnętrzną komunikację gospodarstw rolnych, leśnych oraz poszczególnych nieruchomości – wyjaśnia Stanisław Rakoczy, podsekretarz stanu w MF. - Grunty te są traktowane odmiennie z punktu widzenia klasyfikacji w ewidencji gruntów i budynków, natomiast różna klasyfikacja skutkuje odmiennymi zasadami ich opodatkowania – dodaje.
Z tych też względów brak jest jednolitych zasad opodatkowania dróg polnych.
- Jako drogi dojazdowe do gruntów rolnych i leśnych oraz do obiektów użyteczności publicznej podlegają opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości – mówi Stanisław Rakoczy. - Natomiast jeśli zajęte są pod wewnętrzną komunikację gospodarstw rolnych lub leśnych, to podlegają opodatkowaniu podatkiem rolnym lub leśnym w zależności od tego, do jakiego użytku gruntowego przylegają - podkreśla.
Zakładanie i prowadzenie ewidencji gruntów i budynków, jak wynika z ustawy Prawo geodezyjne i kartograficzne oraz z rozporządzenia w sprawie ewidencji gruntów i budynków, należą do kompetencji starosty.